Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Cymbidium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, brązowa, czerwona, biała, zielona, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: X - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cymbidium to jeden z popularnych rodzajów storczyków. Pochodzi z podnóża Himalajów, dlatego jest przystosowany do chłodnych warunków uprawy. Trzeba o tym pamiętać uprawiając go w naszych mieszkaniach.

 

Cymbidium -  opis storczyka

 

Cymbidium tworzy krótkie, cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy, otoczone pochwami liściowymi. Liście ma długie, wąskie, skórzaste. Ozdobą rośliny są długie, osadzone na sztywnych pędach, okazałe kwiatostany złożone z 10–25 kwiatów o średnicy 6–15 cm. W zależności od odmiany kwiaty mają różny kształt, wielkość i barwę: białą, oliwkowozieloną, różową, kremową, zieloną, czerwoną, kasztanową, nawet brązową. Istnieją też odmiany dwukolorowe. Kwiaty mają intensywnie zabarwioną warżkę, która często jest purpurowa lub nakrapiana. Piękne kwiatostany są bardzo popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości (do półtora miesiąca).

 

Cymbidium - dlaczego storczyk nie kwitnie

Cymbidium kwitnie raz w roku, kwiaty utrzymują się od 1 do 3 miesięcy. Gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go nisko wyciąć, uważając, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Cymbidia nie wypuszczają pędów kwiatostanowych drugi raz z tej samej pseudobulwy, wyrastają one wyłącznie z nowych pseudobulw, które dojrzały w danym sezonie. Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po 2 latach zazwyczaj zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc lepiej ich nie usuwać.

Aby cymbidium zakwitło, konieczne jest obniżenie temperatury nocą od początku maja do końca października poniżej 14 st. C. Najlepiej w tym okresie roślinę wystawić na zewnątrz (do ogrodu lub na balkon) i ustawić w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym (np. pod drzewem lub krzewem). Jesienią, po przeniesieniu rośliny do mieszkania, trzeba jej zapewnić dużo światła (najlepiej ustawić ją przy południowym lub wschodnim oknie). Miejsce to jednak powinno być chłodne. Przeniesienie roślin z wykształconymi pąkami do ciepłego pomieszczenia (powyżej 14 st. C) może spowodować u bardziej wrażliwych odmian opadnięcie pąków.

 

>>Przeczytaj też: Storczyk Cymbidium - uprawa w domu. Jak pielęgnować Cymbidium

Cymbidium uprawa i przesadzanie

 

Cymbidium lubi wysoką wilgotność powietrza, ale toleruje dość suche powietrze panujące zazwyczaj w naszych mieszkaniach. Aby podwyższyć wilgotność powietrza można postawić donicę z rośliną na tacy z keramzytem wypełnionej wodą (roślina nie powinna „stać” w wodzie, bo wtedy mogą zgnić jej korzenie).

Wiosną, latem i jesienią, cymbidium należy być często i obficie podlewać, a zimą nawadnianie ograniczyć. Z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest też spryskiwanie liści, ale tylko przy ładnej pogodzie i wodą odpowiedniej jakości (deszczówką lub wodą destylowaną). Od III do IX zasilamy co tydzień nawozami dla storczyków, a od październik do lutego – raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

Cymbidia przesadzamy tylko wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi, ponieważ storczyki te nie lubią naruszania bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeżeli rośliny wymagają podzielenia lub przesadzenia, należy to wykonywać wiosną, po zakończeniu kwitnienia. Cymbidia wytwarzają ogromny system korzeniowy i wyrastają z doniczek szybciej niż inne storczyki. Do przesadzenia wybieramy doniczkę o takiej wielkości, aby po umieszczeniu rośliny w jej środku pozostało dość miejsca na co najmniej dwuletni przyrost. Należy usunąć wszystkie martwe korzenie oraz stare podłoże, wykonując to ostrożnie, aby nie uszkodzić żywych korzeni. Jeżeli przesadzając chcemy równocześnie podzielić roślinę, to trzeba dzielić tak, aby każda część miała – oprócz nowego przyrostu – trzy lub cztery zielone pseudobulwy.
Jeżeli nie uszkodzi to całej rośliny, to przy przesadzaniu należy wyciąć wszystkie stare, bezlistne pseudobulwy.

 

Szkodniki na cymbidium

 

Na liściach cymbidium często żerują przędziorki. Aby się ich pozbyć należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.

Poznaj inne storczyki:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.