Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ctenanthe

Ctenanthe oppenheimiana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: wielobarwna
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ctenanthe to roślina wieloletnia należąca do rodziny marantowatych (Marantaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w Brazylii. Botanicy wyhodowali jednak wiele kultywarów, znanych wyłącznie z uprawy. Dużą popularnością cieszą się odmiany 'Tricolor' i 'Variegata'.
Ctenanthe nie przekracza 100 cm wysokości. Jej największą ozdobą są mozaikowe liście. Często mają barwę ciemno- i jasnozieloną, kremową oraz fioletową.

Ctenanthe zaleca się uprawiać w spokojnym, zacisznym miejscu. Lubi miejsca lekko osłonięte, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Nie znosi przeciągów oraz suchych pomieszczeń. Toleruje natomiast dyń tytoniowy. Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 16 st. C. Optymalne są żyzne, przepuszczalne podłoża. Na dnie doniczki powinno się ułożyć solidną warstwę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni. Roślinę najlepiej przesadzać wiosną – co 2-3 lata.

Ctenanthe należy podlewać regularnie, miękką wodą. Podłoże nie powinno zbyt mocno wyschnąć. Do zasilania warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach (dawki mocno rozcieńczone). Ctenathe dobrze reaguje na częste zraszanie. Roślina może być atakowana przez przędziorki i wciornastki. Częstym problemem jest także zwijanie i zasychanie końcówek liści (przyczyną jest zbyt mało wilgotne powietrze lub nadmiernie słoneczne stanowisko).

Ctenanthe nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Jest dobrym tłem dla roślin ozdobnych z kwiatów. Ze względu na oryginalne liście warto komponować ją w kwietnikach z innymi roślinami doniczkowymi.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.