Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Ctenante

Ctenanthe burle-marxii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ctenante do złudzenia przypomina marantę, ale jej blaszki liściowe są gładsze w dotyku i mają czerwone spodnie strony. Roślina najlepiej rośnie w półcieniu, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia – promienie słoneczne mogą uszkadzać liście. Roślinom ustawionym na zbyt jasnym stanowisku płowieją liście. Podłoże do uprawy ctenante powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych.
Ctenante należy podlewać średnio intensywnie, kolejny raz dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zaleca się zraszanie, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Liści nie należy nabłyszczać. Można je czyścić wilgotną szmatką zmoczoną w letniej wodzie.
Nawozić ctenante należy nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Roślinę przesadza się raz w roku, wiosną, gdy korzenie wypełnią wnętrze doniczki. Wtedy też można starsze egzemplarze rozmnożyć dzieląc je.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.