Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Cissus rombolistny

Cissus rhombifolia (syn. Rhoicissus rhomboidea, Cissus alata)
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 3,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cissus rombolistny należy do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Pochodzi z Afryki Południowej. Jest pnączem, którego pędy osiągają do 3,5 m długości.
Ma dekoracyjne, ciemnozielone liście złożone z trzech ząbkowanych listków. Starsze liście pokryte są od spodu delikatnymi brązowymi włoskami, a liście młode – włoskami białymi.

Cissus rombolistny jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie i pielęgnacji. We wnętrzach można uprawiać go jako roślinę pnącą bądź w wiszących pojemnikach. Najlepiej postawić go w miejscu półcienistym bądź jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nie lubi też pełnego cienia. Temperatura nie powinna być niższa od 10 st.C.
Roślinę podlewamy latem umiarkowanie, a zimą bardzo oszczędnie. Warto roślinę zraszać. Cissus rombolistny nie lubi nadmiernej ilości wody. Od marca do sierpnia należy roślinę zasilać co 14 dni nawozem do roślin zielonych.

Młodą roślinę przesadzamy co rok, starsze rzadziej (np. co dwa lata). U egzemplarzy, które osiągnęły duże rozmiary, wymieniamy tylko górną warstwę ziemi w doniczce. U młodych cissusów uszczykuje się czubki pędów, aby pobudzić roślinę do rozkrzewienia się.

Cissusa rombolistnego rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe – wiosną pobiera się i ukorzenia wierzchołki młodych pędów z dwoma liśćmi.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.