Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ciemnotka okrągłolistna

Pellaea rotundifolia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, lekko płożący
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ciemnotka okrągłolistna to roślina, która dziko występuje i pochodzi z Nowej Zelandii. W Polsce znana tylko jako paproć ozdobna, wstępująca w doniczce. Należy do rodziny orliczkowate (Pteridaceae).

Ciemnotka okrągłolistna - opis

Ciemnotka okrągłolistna to roślina o niskim i zwartym pokroju, liście z czasem rozkładają się na boki. Zaliczana jest do paproci. Osiąga od 20 do 40 cm wysokości. U nas uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach. Łodyga, na której osadzone są liście, jest płożąca lub wyprostowana, ciemnobrązowa, pokryta lekko różowymi łuskami oraz włoskami. Zielone liście są pierzaste, równowąskie w zarysie, zaokrąglone, brzegiem delikatnie ząbkowane. Wierzchnia część liści jest ciemnozielona, skórzasta, natomiast spodnia jaśniejsza. Liście wyrastają po 30 par na jednej łodydze. Na spodniej stronie blaszki liściowej znajdują się skupiska zarodni z zarodnikami w kolorze brązowym. Roślina tworzy płożące kłącze (wręcz pełzające).

Ciemnotka okrągłolistna - warunki uprawy

Ciemnotka okrągłolistna lubi stanowisko słoneczne, lub półcieniste, pełne słońce może prowadzić do poparzenia liści - najlepsza dla rośliny będzie wystawa wschodnia lub północno-wschodnia. Ważne, aby miejsce dla ciemnotki było ciepłe, z dobrą cyrkulacją powietrza. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane, wilgotne i żyzne, o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Ciemnotka jest wrażliwa na przymrozki. Uprawia się ją tylko w pomieszczeniach, latem można doniczkę z paprotką wstawić na zewnątrz. Pamiętajmy, że minimalna temperatura jaką toleruje ciemnotka to 12-15 stopni Celsjusza, a najwyższa 21-22 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach szybko marnieje. Dość dobrze znosi suszę.

Ciemnotka okrągłolistna - pielęgnacja

Ciemnotka okrągłolistna jest łatwa w pielęgnacji nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Warto dbać o regularne nawadnianie oraz usuwanie zwiędłych i starych liści. Raz na jakiś czas można ją wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym (najlepiej zabieg ten wykonać na wiosnę). Roślinę rozmnaża się przez zarodniki latem lub przez podział (in vitro jak większość paproci).

Ciemnotka okrągłolistna - zastosowanie

Jest to niezwykle ozdobna paproć doniczkowa. Polecana na wąskie parapety i do małych mieszkań, gdyż nie osiąga dużych rozmiarów. Ponieważ ma przewieszające się liście, dobrze prezentuje się podwieszona do sufitu, a także ustawiona na gablotach czy szafkach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.