Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Chryzalidokarpus

Chrysalidocarpus
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj Chrysalidocarpus obejmuje kilkadziesiąt gatunków palm.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Palma areka

Popularnym gatunkiem jest areka żółtawa Chrysalidocarpus lutescens, zwana też złotowcem, która ma żółtozielone, pierzaste liście, początkowo są one wyprostowane, a po rozwinięciu się – łukowato wygięte. Pochodzi z Madagaskaru, w naturze osiąga nawet kilka metrów wysokości. Uprawiana w mieszkaniach dorasta najwyżej do 2 m (zazwyczaj ma 1,2–1,5 m wysokości). Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Innym gatunkiem dostępnym w kwiaciarniach jest areka katechu Chrysalidocarpus catechu, która jest wyższa od poprzedniego gatunku (w naturze osiąga nawet 30 m) i różni się od niego zieloną barwą liści. Areka katechu słynie z tego, że jej nasiona są składnikiem betelu, używki przeznaczonej do żucia, która trwale czerni zęby i barwi ślinę na czerwono.

Chrysalidocarpus pielęgnacja

Palmy z rodzaju Chrysolidocarpus sadzi się po kilka w jednej doniczce. Najlepiej postawić je w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Należy chronić przed przeciągami. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale w podstawce nie może stać woda. Do podlewania używać należy wody o temperaturze pokojowej. Palmy te lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy je często zraszać.
Od wiosny do jesieni trzeba co dwa tygodnie zasilać rośliny nawozem, najlepiej płynnym. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C.

Chrysolidocarpus  można rozmnażać przez nasiona, ale łatwiej przez oddzielenie dobrze ukorzenionych, młodych pędów. Najlepiej zrobić to przy przesadzaniu, które przeprowadza się zwykle co trzy lata.

Poznaj inne palmy do uprawy w domu:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (10)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.