Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Chamedora wytworna = Chamedora wyniosła = Palma koralowa

Chamedorea elegans
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Chamedora wytworna najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu – można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Rośnie dość wolno (w miejscu jasnym – szybciej). Planując uprawę chamedory w mieszkaniu należy pamiętać, że dość szeroko się rozrasta i dlatego należy dla niej przeznaczyć sporo miejsca.
Chamedora najlepiej czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 18 st. C. Uprawiana jako roślina doniczkowa we wnętrzach może zakwitać o różnych porach roku, wypuszczając dość długi, rozgałęziony pęd kwiatostanowy z żółtymi kulistymi, drobnymi kwiatami, które mogą się przekształcać w kuliste pomarańczowe owoce.
Najlepszym podłożem do uprawy chamedory jest specjalistyczne podłoże dla palm. Podlewać roślinę należy umiarkowanie, kolejny raz dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Zaleca się zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Suche powietrze, szczególnie przy temperaturze powyżej 20 st. C sprzyja atakom przędziorków. Liście nie należy nabłyszczać.
Chamedorę nawozi się nawozami specjalistycznymi dla palm lub niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Przesadzać roślinę należy dopiero wtedy, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki.
Chamedorę rozmnaża się przez podział rośliny, podczas przesadzania. Można też rozmnażać przez nasiona, ale jest to proces dość skomplikowany i długotrwały.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.