Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Brassia

Brassia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Brassia to grupa roślin (kilkadziesiąt gatunków) należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występują w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej oraz w Azji. W uprawie doniczkowej spotyka się często Brassia arcuigera oraz Brassia verrucosa. Rośliny mają pokrój wzniesiony. To epifity zwykle wytwarzające kilka liści i 1-2 pędy kwiatostanowe. Liście są duże, grube, mięsiste o barwie zielonej lub zielono-białej. Kwiaty mają oryginalny pająkowaty kształt. Termin kwitnienia (podobnie jak barwa kwiatów) zależy od konkretnego gatunku.

Brassia – podobnie jak większość storczyków – lubi miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla niej szkodliwe. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Czasem są sztucznie doświetlane. Optymalny zakres temperatur letnich wynosi 20-27 st. C (w czasie dnia) i 15-20 st. C (nocą). Zimą roślina powinna znajdować się w chłodniejszym pomieszczeniu: 18-20 st. C za dnia i 12-15 st. C w nocy. Storczyki Brassia można uprawiać na pniach (trzeba je tylko dobrze przymocować). Przy tradycyjnej uprawie w doniczce należy stosować specjalistyczne podłoże.
Brassia lubi umiarkowanie wilgotne podłoże – nie można doprowadzić do przesuszenia korzeni. Podlewanie ogranicza się jesienią, gdy zieleń wchodzi w okres spoczynku. Zawsze należy używać miękkiej, odstanej wody. Storczyki Brassia zaleca się często, nawet codziennie zraszać. W okresie wzrostu warto je dokarmiać – co 2-3 tygodnie, stosując nawozy dla storczyków. Roślina powinna znajdować się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza oscylującej w granicach 50-70 proc. W pokoju warto zainstalować nawilżacz powietrza.

Brassia to cenna dekoracja mieszkań. W dobrych warunkach wytwarza dużo dekoracyjnych kwiatów o oryginalnym kształcie. Niestety storczyk ten ma stosunkowo duże wymagania i jego uprawę odradza się u osobom początkującym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.