Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Begonia królewska

Begonia rex
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: czerwona, srebrzysta, wielobarwna, zielona, bordowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Begonia królewska to roślina doniczkowa, której liście mogą mieć wiele kolorów: od zielonego przez srebrzysty, aż do czerwonego i bordowego oraz różnobarwne wzorki. Niekiedy zakwita, ale kwiatki są niepozorne. Potrzebuje stanowiska półcienistego, z dala od bezpośredniego słońca, które może uszkadzać liście. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Może to być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z niewielką domieszką piasku. Konieczny jest drenaż.
Begonię królewską należy podlewać umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody; kolejny raz gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nieco przeschnie. Roślina nie znosi zalewania (dlatego po każdy podlewaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki), jest jednak wrażliwa na suszę. Lubi wysoką wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania (mogą pojawiać się plamy na liściach i zagniwać). Najlepiej postawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale tak, aby dno doniczki nie dotykało lustra wody) – szczególnie ważne jest to zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Roślina nie lubi przestawiania i przeciągów, nie należy jej też nabłyszczać.

Begonię królewską należy zasilać niewielkimi dawkami nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Roślinę przesadza się wiosną, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Starajmy się to robić jak najrzadziej i ostrożnie, bo liście są bardzo delikatne, kruche, mogą się łamać już przy najmniejszym dotyku.
Begonię królewską rozmnaża się przez podział rośliny (najlepiej przy przesadzaniu) lub przez sadzonki liściowe (można wykorzystać te, które przypadkiem nam się ułamią). Pojedynczy liść delikatnie nacięty w kilku miejscach na spodniej stronie (należy naciąć większe nerwy) rozkładamy na płasko na wilgotnym podłożu w nowej doniczce i mocujemy do podłoża na przykład cienkimi drucikami, tak by miejsca nacięcia stykały się z podłożem. Doniczkę okrywamy przezroczystą torebką foliową lub kawałkiem szkła, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W miejscach nacięć wyrosną młode rośliny.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.