Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.oaza-palmy.pl

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Hibanobambusa tranquillens ‘Shiroshima’
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: czerwona, zielono-kremowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’ pochodzi z gór Hiba w Japonii. Wykształca dekoracyjne, duże i szerokie liście w zielono-beżowe paski. Jeśli posadzimy go w słońcu zmienią one barwę na czerwono-fioletową. Bambus ten należy do niewielu gatunków, które mogą rosnąć w domu. Maksymalna wysokość wzrostu wynosi 5m, jednak w warunkach polskich może być niższa (2-3m). Jego łodygi są zielone, stabilne i wyrastają z ziemi pod lekkim ukosem. Maksymalnie mogą one osiągnąć 2 cm średnicy. Bambus ten rośnie pionowo i szeroko się rozkrzewia.  Młode liście w słońcu wybarwiają się czerwonawo. Mają one sztywną, ciemną szczecinę.

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’ może być łatwą w uprawie rośliną doniczkową na taras lub balkon, a sadzony w zacisznych, osłoniętych miejscach, o łagodniejszym klimacie, może być traktowany jak ogrodowa roślina gruntowa. Doskonale znosi przycinanie i może być wysadzany jako żywopłot. Jest wytrzymały, a poprzez wiosenne przycinanie stanie się gęstszy i może utworzyć nieprześwitujący ekran widokowy.

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’ preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Optymalne stanowisko powinno być półcieniste lub zacienione, osłonięte od wiatru. Trawa ta wykształca ekspansywne kłącza, dlatego zaleca się zakładanie bariery korzeniowej podczas wysadzania do gruntu. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Warto pamiętać, że bambusy bardzo źle znoszą wodę zalegającą w korzeniach, dlatego należy unikać przelania. Wytrzymuje mrozy do -25 °C. Podczas pierwszych zim w gruncie zaleca się ochronę zimową. Ziemię wokół bambusa ściółkujemy ok. 20 cm warstwą kory, zaś część nadziemną owijamy agrowłókniną. Jeśli zdarzy się, iż część nadziemna zmarznie, wiosną trawa odbija z korzeni. Zarówno rośliny doniczkowe jak i te w gruncie nawozimy od kwietnia do września. Bambusy wysadzone w donicach należy zimować w pomieszczeniu chłodnym i w miarę jasnym. Ponad to, w okresie zimowego spoczynku ograniczamy podlewanie, ale nie zaprzestajemy go całkowicie. Zanim wiosną wyniesiemy bambusy na dwór, należy stopniowo, przez ok. 10 dni przyzwyczaić je światła słonecznego. Początkowo powinny stać w cieniu, później w miejscach coraz jaśniejszych. Bambusy mogą zakwitać. Po kwitnieniu obumierają. Kwitnienie zdarza się to bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Bambusy rozmnaża się przez podział. Osłabioną trawę mogą atakować mszyce i wełnowce. Najgroźniejsza jest nadmierna wilgotność podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni.

Zastosowanie: balkony i tarasy, rabaty mieszane, okrywowa, żywopłoty, soliter, ogrody japońskie, mieszkania, szklarnie.

www.oaza-palmy.pl

Tekst: www.oaza-palmy.pl
Opracowanie: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: bambus
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.