Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Aerangis

Aerangis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: przewieszający się
Wysokość: do 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aerangis to grupa roślin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje ponad 50 gatunków – większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Afryce. Najczęściej są to epifity – rośliny rosnące na innych gatunkach, jednak nie prowadzące pasożytniczego trybu życia. Pędy storczyka aerangis mogą osiągać nawet do 90 cm długości. Liście są grube, mięsiste, mają 10-30 cm długości. Roślina wytwarza korzenie powietrzne, bez pseudobulw.

Storczyk Aerangis może zakwitać w różnym okresie – w zależności od warunków i ostatniego kwitnienia. Długie kwiatostany (około 20-centymetrowe) złożone są z drobnych białych kwiatów, dekoracyjnie się przewieszają. Kwiaty intensywnie pachną nocą.

Aerangis powinno się uprawiać w miejscu o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać jednak bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do poparzenia rośliny. Odpowiednie są parapety okien skierowanych na północ oraz wschód. Roślinę można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z paproci. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach. Storczyk wymaga wysokiej wilgotności powietrza (w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz) i częstego zraszania. Podlewanie umiarkowane – nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Roślina lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 23 st. C. Nawożenie sporadyczne – raz na kilka tygodni – niewielkimi dawkami specjalistycznego nawozu dla storczyków. Aerangis nie przechodzi w stan spoczynku.

Aerangis nie należy do storczyków najłatwiejszych w uprawie, jednak odwdzięcza się efektownym wyglądem. Powinno się go uprawiać w jasnych pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. w łazience). Dobrze rośnie w ogrzewanych szklanych ogrodach zimowych.


Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.