Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Adiantum

Adiantum raddianum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: obficie
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Adiantum to paproć o bardzo delikatnej budowie. Lubi stanowiska półcieniste i cieniste, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej postawić ją na parapecie okna północnego, północno-zachodniego lub północno-wschodniego. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym nie należy stawiać jej w pobliżu grzejników. Nie lubi zmiany miejsca.
Podłoże do uprawy adiantum powinno być dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne – najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla paproci, ale można też uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfu. Podlewać należy obficie i regularnie, odstałą wodą, podłoże musi być stale lekko wilgotne. Zalecane jest obfite zraszanie miękką wodą, najlepiej codziennie, szczególnie zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach, w przeciwnym wypadku liście będą zasychać. Można również doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, pamiętając by dno doniczki nie dotykało lustra wody. Jeśli liście uschną, należy je ściąć i próbować ratować roślinę, spryskując ją codziennie do momentu, aż pojawią się młode przyrosty. Adiantum nie znosi nabłyszczania.
W okresie wegetacji adiantum zasila się specjalistycznym nawozem dla paproci bądź uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.
Adiantum przesadza się wiosną, kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Nie należy ugniatać mocno podłoża w doniczce, ponieważ paprocie lubią mieć trochę powietrza wokół korzeni.
Adiantum rozmnaża się przez podział roślin wiosną podczas przesadzania lub przez wysiew zarodników.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.