Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes grandiflora
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 25 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Achimenes wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie w Ameryce Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Achimenes wielkokwiatowy ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 25-35 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, szorstkie, owłosione o sercowatym kształcie. Największą ozdobą rośliny są duże, pięciopłatkowe kwiaty, które mogą mieć różną barwę – białą, różową, fioletową, niebieską lub czerwoną. Achimenes kwitnie od początku lata aż do jesieni.

>>Poznaj też inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach

Achimenes - warunki uprawy

Achimenes wielkokwiatowy zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej (w tym wypadku czasem trzeba roślinę osłonić, np. kartką papieru). Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 15-20 st. C. Z powodzeniem rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Dla zwiększenia przepuszczalności można wymieszać ją z piaskiem. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową. W sezonie achimenes należy regularnie podlewać (przesuszony szybko zamiera!).

>>Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe

Sporadycznie – raz na kilka tygodni – warto dokarmiać go nawozami dla roślin kwitnących. Późną jesienią roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku - to naturalny proces. Należy przenieść ją wtedy do nieco chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie (pędy powinny zaschnąć). W suchych pomieszczeniach może dochodzić do zasychania końcówek liści. Achimenes rozmnaża się przez uszczykiwanie i ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub podział kłączy.

Achimenes wielkokwiatowy to ciekawa, obficie kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W okresie letnim można ją przenieść na balkon lub taras.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.