Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zefirant

Zephyranthes
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zefirant to roślina cebulowa o dekoracyjnych kwiatach, należąca do rodziny amarylkowatych (Amarylidaceae). W naturze rośnie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. W naszym klimacie zazwyczaj przemarza zimą, dlatego jego cebule należy jesienią wykopać z gruntu i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
Zefirant to roślina niska (dorasta do 10–25 cm wysokości) o wzniesionym pokroju, tworząca rozetę równowąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty mają lejkowaty kształt, wyrastają po jednym na nagich pędach kwiatostanowych. W zależności od gatunku kwiaty mogą być białe, żółte, różowe albo czerwone.

Zefirant wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznego, przepuszczalnego, próchnicznego i umiarkowanie suchego podłoża. Cebulki zefiranta sadzi się wiosną, na przełomie kwietnia i maja.
Zefirant rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych bądź nasion.

Zefirant to roślina polecana do sadzenia na rabatach czy skalniakach. Nadaje się doskonale do uprawy w doniczkach na balkonach czy tarasach oraz w mieszkaniach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.