Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Zawilec wieńcowy

Anemone coronaria
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, niebieska, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec wieńcowy to bylina tworząca podziemne, nieregularne, brązowoczarne bulwy, które mają charakterystyczne haczykowate, ostre zakończenia (nazywane są pazurkami).

Roślina osiąga 30-45 cm wysokości. Ma duże kwiaty (średnicy 6–8 cm), które w zależności od odmiany są pojedyncze, półpełne lub pełne, o barwie białej, kremowej, niebieskofioletowej, niebieskiej, różowej, czerwonej bądź purpurowofioletowej. Kwiaty nadają się na kwiat cięty. Kwitnienie zawilca wieńcowatego zaczyna się pod koniec maja i trwa do jesieni.

Zawilce wieńcowate sadzi się na rabatach, najlepiej w grupach. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne (nadmiar wody może powodować zagniwanie bulw), a stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Miejsca gdzie rosną zawilce dobrze wiosną i latem wyłożyć wilgotną ściółką, a jesienią – opadłymi z drzew liśćmi.

Bulwy zawilca wieńcowego sadzi się do gruntu po 15 maja, przed posadzeniem dobrze moczyć je w letniej wodzie przez 24 godziny.

>> Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.