Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Zawilec grecki 'White Splendour'

Anemone blanda 'White Splendour'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec grecki 'White Splendour' to niska bulwiasta bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W warunkach naturalnych zawilec grecki 'White Splendour' rośnie w Grecji, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Roślina ta często bywa nazywana zawilcem powabnym.
Zawilec grecki 'White Splendour' kwitnie bardzo obficie w marcu i kwietniu, tworząc łany śnieżnobiałych kwiatków (na 10-15 centymetrowych szypułkach) o delikatnych płatkach zaokrąglonych na końcach. Tuż po kwitnieniu ciemnozielone, strzępiaste liście zamierają. Częścią podziemną zawilca greckiego są niewielkie bulwki o nieregularnym kształcie. W tej właśnie postaci można tę roślinę kupić w wielu centrach ogrodniczych. Przed sadzeniem bulwki moczymy przez 24 godziny w letniej wodzie. Sadzimy na przełomie września i października w dobrze przekopanej glebie, na głębokości około 5-7 cm. Po kwitnieniu i zaschnięciu liści bulwki należy wykopać i przetrzymać w torfie aż do jesieni.
Zawilce greckie, w tym odmiana 'White Splendour', doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, np. tulipanami, szafirkami, krokusami. Można je sadzić na rabatach (na pierwszym planie, aby nie zasłaniały ich wyższe rośliny), skalniakach, a także uprawiać w doniczkach. Zawilce greckie doskonale wyglądają w nasadzeniach naturalistycznych pod drzewami. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste, gleby żyzne przepuszczalne i wilgotne. Są dość odporne na mróz i nie wymagają zabezpieczania.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.