Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zawilec grecki

Anemone blanda
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilce – zawilec grecki

Zawilec grecki, zwany także wdzięcznym lub powabnym, to niewielka bylina bulwiasta z rodziny jaskrowatych. Jej największym walorem ozdobnym są błękitne (u odmian także białe lub różowe), urocze kwiaty oraz delikatne, zielone liście.
Zawilec grecki dorasta do 10-15 cm wysokości. Ma niewielkie, mocno powcinane, trójdłoniaste, ciemnozielone liście odziomkowe, które ukazują się bardzo wczesną wiosną. Kwiaty zawilce wyrastają zaraz po pojawieniu się liści na roślinie.

Kwiat zawilec

Zawilce greckie kwitną od marca do kwietnia. Kwiaty są dość duże, zbudowane z jednego okółka podłużnych, nieowłosionych płatków języczkowych, ułożonych gwiaździście wokół koszyczka wypełnionego żółtymi pręcikami. U gatunku płatki mają barwę błękitną, natomiast u odmian mogą być różowe (odmiana 'Pink Star'), białe (odmiana 'White Splendour') lub ciemnoniebieskie (odmiana 'Blue Shades'). Odmiany zawilca greckiego często też posiadają na wewnętrznej stronie płatków biały pierścień wokół pylników.

Anemony – uprawa

Zawilec grecki kwitnie 1-1,5 miesiąca, a następnie zasusza liście i przechodzi w stan spoczynku. Jest wtedy bardzo wrażliwy na zalanie, dlatego na wilgotnych terenach warto go wykopać i posadzić ponownie dopiero jesienią. Roślina uprawiana na odpowiednim stanowisku rozrasta się w duże kępy, ale wcześnie pozostawia po sobie puste miejsce. Z tego powodu warto zawilce greckie sadzić na rabacie z roślinami, które rozwijają się później, zapełniając wolne miejsce.
Zawilec grecki pochodzi z Azji Mniejszej i Grecji, dlatego wymaga ciepłego i osłoniętego stanowiska. Ze względu na swoje pochodzenie nie zawsze dobrze znosi niską temperaturę, dlatego powinien zimować pod grubą warstwą ściółki. Zawilec grecki dobrze rośnie w widnym półcieniu i na dostatecznie przepuszczalnym (a nawet żwirowym), próchniczym, umiarkowanie wilgotnym podłożu o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Anemone blanda – rozmnażanie

Zawilec grecki rozmnaża się przez podział bulwek potomnych, przeprowadzany podczas letniego spoczynku rośliny lub za pomocą siewu nasion. W tym drugim przypadku potomstwo nie zawsze zachowuje charakterystyczne cechy egzemplarza matecznego (ten sposób rozmnażania nie jest polecany w przypadku odmian), a rośliny uzyskane z siewu zakwitają dopiero po 2-3 latach uprawy (gatunek często daje samosiew).

Zawilce w ogrodzie

Zawilec grecki, jako roślina poszycia leśnego, dobrze czuje się pod drzewami i krzewami. Doskonale nadaje się też do ogrodów naturalistycznych i leśnych oraz do ogródków skalnych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.