Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tygrysówka pawia

Tigridia pavonia
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, żółta, szkarłatna, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tygrysówka pawia to roślina cebulowa (bulwiasta) należąca do rodziny kosaćcowate (Iridaceae). Pochodzi z Meksyku. Jej główną ozdobą są kwiaty o oryginalnej budowie i pięknych barwach. Tygrysówka pawia kwitnie w lipcu i sierpniu. Liczne odmiany tygrysówki mają kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, szkarłatne, różowe, różnokolorowo nakrapiane. Nazwa rodzajowa rośliny (Tigridia) pochodzi od łacińskiego słowa tigridis – tygrys: gardziel kwiatów tygrysówki jest pokryta kontrastowo zabarwionymi cętkami, które przypominają cętki na skórze tygrysa.
Tygrysówka pawia tworzy długie na 30–40 cm liście o mieczowatym kształcie, zebrane w rozetkę. Z jednej cebulki wyrasta kilka pędów kwiatowych o 40–60 cm długości, zakończonych kwiatostanem, który zawiera kilka kwiatów rozkwitających pojedynczo, sukcesywnie jeden po drugim. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień: rozwija się rano, a pod wieczór więdnie.

Tygrysówka pawia najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym oraz podłożu przepuszczalnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Cebulki tygrysówki sadzi się wiosną: na przełomie kwietnia i maja, na głębokość około 8 cm i odległość 15 cm. Nie należy sadzić tygrysówki w tym samym miejscu po sobie i po innym roślinach cebulowych kwitnących latem (np. po mieczykach czy irysach cebulowych). Rośliny w sezonie należy regularnie podlewać i nawozić (nawozami płynnymi dla roślin kwitnących).
Cebulki tygrysówki nie przezimują w gruncie w naszym klimacie, dlatego we wrześniu, po zżółknięciu liści rośliny, należy je wykopać, po czym przesuszyć, oczyścić i oddzielić powstałe podczas sezonu cebulki przybyszowe. Zimą cebulki tygrysówki przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze 2–5 stopni Celsjusza, najlepiej przykryte trocinami (od czasu do czasu można je spryskać wodą).
Tygrysówkę pawią rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych.

Tygrysówka pawia to roślina na rabaty bylinowe, najlepiej sadzona w grupach. Można ją też uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty. Ciekawostką jest to, że bulwy tygrysówki pawiej są jadalne.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.