Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Tulipan

Tulipa
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 65 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, wielobarwna, biała, pomarańczowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tulipany w stanie dzikim występują głównie w Azji. Te piękne rośliny cebulowe były znane i uprawiane w Turcji już w X w. n.e., a w XVI w. zaczęto sprowadzać je do Europy. Właśnie wtedy posadzono pierwsze tulipany w holenderskim ogrodzie botanicznym. Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. Z czasem tak niesłychane uwielbienie dla tulipanów zmalało, ale nadal są popularną rośliną ogrodową.

Tulipany opis

Tulipany to rośliny należące do grupy jednoliściennych. Ich cebule są jednoroczne i po kwitnieniu giną, ale pomiędzy ich łuskami powstają nowe. Zimują w gruncie, a wiosną wyrastają z nich pojedyncze sztywne pędy z dużymi podłużnymi liśćmi, zwieńczone okazałymi kwiatami (zazwyczaj jednym, ale są też odmiany tworzące kilka kwiatów) o sześciu płatkach. Odmian tulipanów jest bardzo wiele. Różnią się porą kwitnienia, budową i barwą kwiatów, wysokością oraz odpornością na choroby. Najwcześniejsze zakwitają już w marcu, najpóźniejsze w połowie maja. Również wysokość jaką osiągają tulipany jest zróżnicowana: od kilkunastu centymetrów w przypadku tulipanów botanicznych, po 65 cm niektórych odmian późnych.

Tulipany – podział na grupy

W uprawie znajduje się wiele odmian tulipanów, które podzielono na grupy uwzględniając ich cechy charakterystyczne. Do lat 60-tych XX wieku klasyfikacja obejmowała 24 grupy, później uproszczono ją do 15 grup. Część odmian wykreślono i wycofano z oficjalnego rynku, ale nadal funkcjonują w ogrodach. W ofertach ogrodniczych pojawiły się nowe – często atrakcyjniejsze i zdrowsze. Zdarza się, że odmiany tulipanów funkcjonują pod innymi nazwami w różnych krajach.

1. Tulipany wczesne. Kwitną w połowie kwietnia, wysokość 25-30 cm.
2. Tulipany pełne wczesne. Kwiaty z dużą ilością płatków. Kwitną w kwietniu,  wysokość 25-35 cm.
3. Tulipany Triumph – kwitną na początku maja, wysokość 45-50 cm.
4. Mieszańce Darwina. Kwiaty bardzo duże, zazwyczaj czerwone. Kwitną na początku maja, wysokość 45-60 cm.
5. Tulipany późne pojedyncze. Kwiaty bardzo duże albo mniejsze o kanciastym zarysie. Kwitną w połowie maja, wysokość 55-60 cm.
6. Tulipany liliokształtne. Kwiaty o wąskich, wywiniętych na zewnątrz płatkach. Kwitną w połowie maja, wysokość 45-60 cm.
7. Tulipany o postrzępionych płatkach. Mają brzegi „wykończone” drobnymi ząbkami lub strzępkami. Kwitną w połowie maja, wysokość 45-50 cm.
8. Tulipany o zazielenionych płatkach. Zewnętrzna strona płatków i nasada zielone (w miarę rozwoju zanika). Kwitną w połowie maja, wysokość 45-60 cm.
9. Tulipany Rembrandta. Kwiaty o różnobarwnych, pstrych płatkach. Kwitną w połowie maja, wysokość 45-60 cm.
10. Tulipany papuzie. Kwiaty o postrzępionych i pofalowanych płatkach, duże. Kwitną w połowie maja, wysokość 45-50 cm.
11. Tulipany pełne późne. Nazywane są peoniowymi. Kwiaty z dużą ilością płatków. Kwitną w połowie maja,  wysokość 45-50 cm.
12. Tulipany botaniczne Kaufmana. Mają duże szarozielone liście z ciemniejszymi smugami a strona wewnętrzna i zewnętrzna płatków często ma różne zabarwienie. Kwitną najwcześniej, bo już w marcu, wysokość 15-25 cm.
13. Tulipany botaniczne Fostera. Kwitną zwykle od połowy kwietnia. Ich kwiaty są duże, purpurowe. Wysokość 30- 40 cm.
14. Tulipany botaniczne Griega. Mają charakterystycznie kwiaty: ich płatki zewnętrzne są spiczasto zakończone, a wewnętrzne – zaokrąglone i wygięte. Liście maja sfalowane brzegi, są brązowo paskowane lub cętkowane. Kwitną na przełomie kwietnia i maja. Wysokość 15-55 cm.
15. Inne gatunki i ich odmiany. Kwitną w maju. Wysokość 10-30 cm.

Poznaj ciekawe odmiany tulipanów:

Najprostszy podział (przydatny ogrodnikom-amatorom w planowaniu nasadzeń) obejmuje cztery grupy:

  • wczesne – o wysokości 25-40 cm i zakwitające w początku kwietnia,
  • średnio wczesne – o wysokości 40-60 cm, kwitnące w kwietniu,
  • późne – o wysokości 50-65 cm, kwitnące w maju, oraz niektóre gatunki botaniczne niskie 10-30 cm.
  • botaniczne (o cechach gatunków rosnących dziko) - o wysokości 5-45 cm.

Tulipany - uprawa

Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Przekwitłe pędy kwiatowe trzeba wycinać, a pozostawiać zdrowe zielone liście, bo to pozwoli roślinie gromadzić w cebuli substancje odżywcze. Wykopane cebule należy przesuszyć, oczyścić i przechować w przewiewnym miejscu do czasu sadzenia (wrzesień).

>>Przeczytaj też: Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Tulipany - zastosowanie

Tulipany efektownie wyglądają na rabatach jednogatunkowych (złożonych z jednej lub wielu odmian), zwłaszcza na jednolitym tle trawnika. Są też doskonałym komponentem rabat wielogatunkowych. W modnych ostatnio rabatach nieformalnych, gdzie rośliny sprawiają wrażenie wymieszanych spontanicznie, pojawiające się pomiędzy innymi duże kwiaty tulipanów stanowią silny kontrapunkt.

Wczesne odmiany tulipanów nadają się do sadzenia pod krzewami. Ożywiają  ogrodową przestrzeń zanim liście drzew i krzewów osiągną swe docelowe rozmiary i zabiorą światło rosnącym tam roślinom.

>>Przeczytaj też: Kwitnące zimą tulipany w doniczkach: zimowe pędzenie tulipanów

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.