Szafirek szerokolistny - Muscari latifolium

2022-03-28 20:58

Szafirek szerokolistny występuje w północnej Afryce, Azji oraz Europie. W Polsce chętnie sadzony w ogrodach przydomowych i uprawiany w doniczkach. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Szafirek szerokolistny
Autor: www.gettyimages.com Szafirek szerokolistny

Spis treści

  1. Szafirek szerokolistny - opis
  2. Szafirek szerokolistny - warunki uprawy
  3. Szafirek szerokolistny - pielęgnacja
  4. Szafirek szerokolistny - zastosowanie

Szafirek szerokolistny - opis

Szafirek szerokolistny to bylina cebulowa (tworzy niewielkie cebule). Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy są dość sztywne i nie mają rozgałęzień. Liście - jak sama nazwa wskazuje - są szerokie, lancetowate, wyrastają u podstawy łodygi i otaczają ją wachlarzowato. Szafirek szerokolistny kwitnie od kwietnia do maja. Dzwonkowate kwiaty są zebrane w groniaste, dekoracyjne kwiatostany. Kolor kwiatów może być różny: od atramentowego do jasnoniebieskiego, przez błękitny i szafirowy.

Szafirek szerokolistny - warunki uprawy

Szafirek szerokolistny może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym (w całkowitym cieniu roślina nie kwitnie).  Podłoże powinno być średnio żyzne, przewiewne i niezbyt wilgotne. Uprawa szafirka nie powiedzie się w podłożu bardzo suchym i jałowym. Zalegająca w podłożu woda szybko powoduje gnicie cebul, prowadzące do zamierania okazów. Roślina jest odporna na mróz, dlatego z powodzeniem przetrwa najzimniejsze okresy w roku.

Szafirek szerokolistny - pielęgnacja

Szafirki w jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat - najlepiej przesadzać je po koło 5 latach na inne miejsce - taka zmiana jest korzystna dla roślin. Przesadza się po zaschnięciu liści, przenosząc na nowe miejsce całą kępę cebul. Pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie zalewać rabaty z szafirkami. Szafirki rozmnaża się przez cebule przybyszowe. Idealnym terminem do sadzenia szafirków jest wrzesień i październik. Istotna jest głębokość sadzenia cebul - powinna wynosić od 5 do 8 cm, jeśli zasadzimy cebule zbyt głęboko, nie wypuszczą one pędów i rośliny będą zamierać.

Szafirek szerokolistny - zastosowanie

Szafirek szerokolistny idealnie sprawdza się na rabatach bylinowych i jednorocznych. Pasuje na obwódki i skalniaki. Doskonale prezentuje się posadzony wzdłuż ścieżek ogrodowych. Nadaje się również do uprawy w doniczkach, które można ustawiać we wnętrzach, na balkonach i tarasach. Roślina jest dość trwała po ścięciu, dlatego pędy kwiatowe można wykorzystać w bukieciarstwie. Z ciętych szafirków można tworzyć urocze wiosenne bukieciki.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy