Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Szafirek

Muscari sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty, zadarniający
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szafirki należą do roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich cebulki sadzi się do gruntu jesienią.
Najbardziej rozpowszechnione są dwa gatunki o podobnej budowie roślin i porze kwitnienia:

Kwiaty tego pierwszego są drobne, białe lub szafirowoniebieskie, zwisające na krótkich szypułkach, zebrane w gęste grona na pędzie 20 cm wysokości. Natomiast szafirek groniasty ma kwiaty fioletowoniebieskie z białym brzegiem lub białe (w zależności od odmiany), osadzone na krótszym pędzie – 15 cm.

>>Przeczytaj też: Szafirki – jakie gatunki szafirków można sadzić w ogrodzie

Szafirki - uprawa  i zastosowanie

Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Znakomicie nadają się na obwódki, obrzeża ścieżek, do ogródków skalnych, a także na kwiat cięty. Szafirki nadają się do uprawy przyspieszonej (tzw. pędzenia) zimą i wczesną wiosną (uprawa na kwiat cięty oraz w doniczkach)
Szafirki mają nieduże wymagania glebowe, rosną praktycznie w każdym podłożu, ale preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy zapewnić im stanowisko słoneczne lub półcieniste.

>>Przeczytaj też: Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

Sadzenie cebulek szafirków

Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i lipcu. Można od razu wysadzić je w miejsce docelowe albo przechować w suchym piasku w temperaturze około 20 st. C i posadzić pod koniec września lub na początku października. Głębokość sadzenia wynosi 6–8 cm. Roślina szybko rozrasta się i dlatego nie należy sadzić cebulek zbyt gęsto (najlepiej co 8–10 cm).

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić szafirki?

Szafirki nie wymagają częstego przesadzania i mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat (4–5), ale wymagają corocznego zasilania nawozami mineralnymi lub organicznymi (wiosną – do końca maja). Co kilka lat dobrze jest zmienić dla nich miejsce, gdyż gleba miejscowo wyjaławia się. Rośliny te wymagają szczególnej uwagi w maju, nie wolno dopuścić do ich przesuszenia ani zachwaszczenia.

Pędzenie szafirków

Do pędzenia cebule szafirków wysadza się jesienią do doniczek po kilka sztuk razem i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu przykryte niewielka warstwą ziemi lub torfu. Od połowy stycznia rośliny można pędzić w niskiej temperaturze (10–13 st. C), w wyższych szafirki wypuszczają tylko liście.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

>>Obejrzyj film: Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatów kwitnących wiosną

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.