Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szachownica Michajłowskiego

Fritillaria michailovskyi
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: bordowo-fioletowo-żółte
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szachownica Michajłowskiego to niewielka roślina cebulowa pochodząca z północno-wschodniej Turcji. Dorasta do 20 cm wysokości.
Szachownica Michajłowskiego kwitnie w kwietniu i maju. Jej dzwonkowate kwiaty są bordowo-fioletowe z żółtą krawędzią i żółtymi pylnikami, lekko zwisają. Liście szachownicy Michajłowskiego są szarozielone, lancetowate, delikatne.
Szachownica Michajłowskiego wydziela charakterystyczny piżmowy zapach.
Szachownica Michajłowskiego najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Gleba powinna być lekka, dobrze zdrenowana, o pH 6,1–7.8, nie może być stale mokra (dobrze posadzić cebulki na podwyższonych rabatach, wtedy nie pojawi się problem z nadmierną wilgotnością).
Cebule szachownicy Michajłowskiego sadzi się do gruntu jesienią. Roślina jest dość mrozoodporna, ale podczas bezśnieżnej zimy może przemarzać, dlatego warto okryć ją przed zimą.
Szachownicę Michajłowskiego rozmnaża się najczęściej przez oddzielanie cebulek przybyszowych latem (sadzi się je do gruntu jesienią).
Szachownica Michajłowskiego znakomicie nadaje się na skalniaki oraz rabaty bylinowe w połączeniu z niskimi bylinami. Sprawdzi się w nasadzeniach naturalistycznych. Można ją też uprawiać w pojemnikach na balkonie bądź tarasie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.