Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szachownica kostkowata

Fritillaria meleagris
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szachownica kostkowata to bylina cebulowa kwitnąca wiosną. Jej nazwa pochodzi od wzoru na płatkach kwiatów przypominającego szachownicę.
Szachownica kostkowata ma wzniesiony pokrój, osiąga 20–40 cm wysokości. Kwitnie w kwietniu i maju. Dzwonkowate, zwisające kwiaty są białe, purpurowe lub różowe. Lancetowate, cienkie liście wyrastają z łodygi.
Szachownica kostkowata najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym bądź słonecznym, na glebach lekkich, żyznych, próchnicznych, wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Cebule szachownicy kostkowatej sadzi się do gruntu jesienią: pod koniec sierpnia i we wrześniu, na głębokość 6–8 cm, w odstępach około 15 cm.
Szachownicę kostkowatą najczęściej rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych. Warto wykopać cebule szachownicy co 3–4 lata – najlepiej zrobić to w czerwcu, po kwitnieniu. Wtedy też należy oddzielić cebulki przybyszowe (sadzi się je jesienią).
Szachownica kostkowata znakomicie nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych i strumyków, a także do sadzenia na rabatach bylinowych i skalniakach. Można ją także sadzić na trawnikach i pod krzewami. Nadaje się na kwiat cięty.
Szachownice kostkowate rosnące dziko w Polsce są pod ochroną. Szachownica kostkowata jest rośliną trującą.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.