Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Szachownica cesarska

Fritillaria imperialis
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szachownica cesarska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. W naturalnych warunkach rośnie w Himalajach i Iranie. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego, kubkowatego kształtu kwiatów – łacińskie słowo fritillus oznacza kubek do gry w kości. Szachownica jest chętnie uprawiana w ogrodach przydomowych, a ostatnio coraz częściej stosuje się ja także jako kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Szachownice na rabaty i skalniaki. Gatunki szachownic do ogrodu

Cesarska korona - cebula

Cebula szachownicy cesarskiej jest duża – jej obwód wynosi 15–20 cm, ma żółte zabarwienie, jest pozbawiona łuski okrywającej i charakteryzuje się specyficznym, niezbyt miłym zapachem. Wyrastające z cebuli pędy osiągają nawet do 100 cm wysokości, są grube, mięsiste, sztywne, w dolnej części obficie ulistnione. Rozeta liści znajduje się również na wierzchołku pędu (ponad kwiatami) w formie pióropusza.

Szachownica - kwiat

Szachownica cesarska kwitnie od kwietnia do połowy maja. Z kątów liści wierzchołkowych wyrasta od 2 do 12 dzwonkowatych, zwisających kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Po przekwitnięciu cześć nadziemna rośliny ginie.

Szachownica cesarska - sadzenie cebul i uprawa

Szachownicę cesarską sadzi się w grupach na rabatach, najczęściej z wcześnie kwitnącymi bylinami, a także w ogrodach skalnych. Cebule wysadza się już na początku września, gdyż rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wiosną pędy w ogóle się nie pojawią. Głębokość sadzenia cebul wynosi 15–20 cm, a odstępy między nimi 25–35 cm. Pod cebule dobrze jest przygotować drenaż ze żwiru. Po posadzeniu należy podlać.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych

Szachownica cesarska wymaga gleby bardzo żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.

Szachownicę cesarską rozmnaża się przez cebulki przybyszowe, które pozyskuje się oddzielając od cebul matecznych co 3–4 lata w lipcu, przechowuje w wilgotnym torfie, a potem sadzi na miejsce stałe we wrześniu.

Szachownica - wykopywanie cebul

Cebule szachownicy wykopuje się od końca czerwca do połowy lipca. Po oczyszczeniu przechowuje się w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 20 st.C, przykryte piaskiem lub trocinami, aby zabezpieczyć przed wysychaniem. Należy bardzo ostrożnie wykonywać wszystkie prace, gdyż cebule szachownicy cesarskiej są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Rośliny nawadniane i zasilane podczas wegetacji nawozami organicznymi mogą rosnąć na jednym miejscu kilkanaście lat bez przesadzania.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (22)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.