Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Sparaksis trójbarwny

Sparaxis tricolor
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sparaksis trójbarwny to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). W środowisku naturalnym można spotkać kilkanaście gatunków porastających głównie obszary południowej Afryki. Roślina osiąga zwykle około 40 cm wysokości. Ma pokrój kępiasty. Liście są mięsiste, równowąskie, spłaszczone, żywozielone.
Sparaksis trójbarwny
kwitnie zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Sześciopłatkowe kwiaty są zebrane po kilka w luźne kłosy. Mogą mieć białą, różową, czerwoną, pomarańczową lub fioletową barwę. Kwitnie około 8 tygodni od posadzenia bulw.

Sparaksis trójbarwny powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W zacienieniu słabo rośnie i kwitnie mało obficie. Lubi podłoża przepuszczalne, piaszczyste z dodatkiem gliny i torfu. Bulwy sparaksisu wysadza się do gruntu od drugiej połowy kwietnia. Można je wcześniej zaprawić preparatem przeciwgrzybowym (np. Funabenem). Roślina nie zimuje w naszym klimacie. Przemarza już w temperaturze -5 st. C. We wrześniu należy ją wykopać i przenieść do pomieszczenia. Sparaksis zaleca się podlewać w czasie susz. Warto go dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi (z niewielką zawartością azotu) od późnej wiosny do końca lata.

Sparaksis trójbarwnyto oryginalna i niezwykle efektowna ozdobna ogrodów różnego typu. Można wykorzystywać go do tworzenia rabat lub uprawiać w pojemnikach (jako dekorację balkonów i tarasów). Nadaje się na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.