Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Śnieżnik Forbesa

Chionodoxa forbesii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śnieżnik Forbesa prawdopodobnie pochodzi z gór zachodniej części Turcji. W stanie dzikim można ją spotkać także na Krecie i Cyprze. W Polsce można go głównie spotkać w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Śnieżnik Forbesa - opis

Śnieżnik Forbesa to niska roślina cebulowa, o wzniesionym, kępiastym pokroju. Dorasta do 15-20 cm wysokości. Łodyga dość sztywna, otoczona jest przeważnie dwoma liśćmi. Są one zielone i wydłużone, ostro zakończone, przypominające źdźbło trawy. Śnieżnik kwitnie bardzo wcześnie - niewielkie, ale liczne kwiaty pojawiają się od marca do kwietnia (zależy od warunków pogodowych). Są one w kolorze niebieskim z ostro zaznaczonym białym oczkiem. Z daleka wyglądają jak piękne, fioletowe gwiazdki. Wyrastają po kilka z jednej łodygi.

Śnieżnik Forbesa - warunki uprawy

Śnieżnik Forbesa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Na stanowisku zacienionym znacznie słabiej kwitnie. Podłoże dla śnieżnika powinno być żyzne, przewiewne, dość wilgotne (zwłaszcza wiosną i jesienią). Roślina niezbyt dobrze rośnie na podłożu piaszczystym czy ciężkim. Jest w pełni mrozoodporna.

Śnieżnik Forbesa - pielęgnacja

Młode rośliny wymagają ściółkowania jesienią, najlepiej korą lub suchymi liśćmi. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Śnieżnik nie lubi świeżego obornika. Jesienią warto zasilić kompostem lub mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Niestety, roślina często atakowana jest przez nicienie i pędraki, a także krety. Rozmnaża się ją wegetatywnie przez wysiew nasion lub przez cebulki przybyszowe.

Śnieżnik Forbesa - zastosowanie

Śnieżnik Forbesa to roślina idealna na wiosenną rabatę. Może być uzupełnieniem miejsca w ogrodzie z innymi roślinami cebulowymi, takimi jak lilie, tulipany czy hiacynty. Po czasie tworzy zwarte, gęste kobierce, które przykuwają wzrok każdego odwiedzającego ogród. Znakomicie nadaje się na skalniaki - nadaje im lekki, naturalny charakter. Z racji swoich niedużych rozmiarów polecany jest do małych ogrodów. Można go uprawiać również w doniczce.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.