Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Śniedek wiechowaty

Ornithogalum thyrsoides
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śniedek wiechowaty swoje korzenie ma w Południowej Afryce. W Polsce w stanie dzikim można spotkać go nielicznie w południowej części kraju. Należy do rodziny hiacyntowatych (Hyaciuthaceae). Łacińska nazwa to splot słów mleko i ptak, natomiast potocznie na śniedka mówi się śpioszek.

Śniedek wiechowaty - opis

Śniedek wiechowaty jest to roślina wieloletnia o wzniesionym, kępiastym pokroju, dorastająca do 30 cm (maksymalnie 40 cm) wysokości. Ma wąskie, trawiaste liście w kolorze intensywnie zielonym. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Dekoracyjne, białe kwiaty zebrane są we wzniesione, stożkowate kwiatostany. Mają gwiazdkowaty kształt i wydzielają przyjemny, delikatny zapach. W kwiatostanie może znajdować się od 10 nawet do 40 kwiatów. Śniedek wiechowaty zaliczany jest do roślin cebulowych.

Śniedek wiechowaty - warunki uprawy

Śniedek wiechowaty dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Na wystawie zupełnie zacienionej słabiej kwitnie. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna, o umiarkowanej wilgotności. Śniedek nie jest odporny na mróz (nie zimuje w gruncie).

Śniedek wiechowaty - pielęgnacja

Starajmy się regularnie podlewać i odchwaszczać rabatę ze śniedkiem wiechowatym. Cebule wykopuje się we wrześniu i przechowuje w chłodnym miejscu aż do wiosny. Wskazane jest aby śniedek wiechowaty wzmocnić na wiosnę nawozem mineralnym przeznaczonym dla roślin cebulowych. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul przybyszowych, najlepiej wczesnym latem.

Śniedek wiechowaty - zastosowanie

Śniedek wiechowaty pięknie prezentuje się na rabatach bylinowych, a także w doniczce. W uprawie pojemnikowej starajmy się już na początku uprawy wybrać dużą doniczkę, bo roślina w ciągu całego cyklu wegetacyjnego szybko się rozrasta, a nie lubi przesadzania. Dobrze wygląda w towarzystwie roślin o zielonych liściach oraz na skalniakach. Kwiaty ze względu na dużą trwałość wykorzystuje się je w bukieciarstwie - zwłaszcza do wiązanek ślubnych.

Poznaj inne gatunki śniedka:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.