Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Puszkinia

Puschkinia
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniosły
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Puszkinia należy do roślin cebulowych (bylin cebulowych). Występuje naturalnie w Azji i Europie środkowo-wschodniej. Nazwa puszkinia pochodzi od nazwiska wybitnego rosyjskiego botanika, chemika i kolekcjonera roślin Apollo Mussin-Pushkin’a.
Puszkinie najlepiej rosną na pełnym słońcu, ale tolerują również stanowiska półcieniste –
radzą sobie i dobrze kwitną nawet pod koronami drzew. Rośliny potrzebują minimum godziny wystawy na promienie słoneczne w ciągu doby. Puszkinie wymagają gleb przepuszczalnych, o obojętnym pH.
Puszkinia kwitnie w marcu i kwietniu tworząc grona bladoniebieskich sześciopłatkowych kwiatów z ciemniejszymi paskami. Grono kwiatów ma około 10 cm wysokości. Podobnie jak przebiśniegi, puszkinie kwitną nawet w niskich temperaturach. Liście puszkinii są zielone, całobrzegie, lancetowatego kształtu.
Puszkinie należy podlewać umiarkowanie, zależnie od temperatury: w cieplejszych dniach, gdy rozwijają się kwiaty, puszkinia wymaga podlewania co 2–3 dni.
Puszkinia polecana jest do sadzenia na rabatach oraz na skalniakach.

Wybrane gatunki i odmiany puszkinii:

  • Puschkinia libanotica Adams – puszkinia cebulicowata
  • Puschkinia peshmenii Rix & Mathew
  • Puschkinia scilloides ‘Alba’
Tekst: Joanna Lilia
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.