Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nerina

Nerine
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nerina to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Afryki Południowej. Dorasta do 40–70 cm wysokości – z cebuli wyrasta kilka wąskich liści około 30 cm długości i 2–3 cm szerokości oraz bezlistny pęd kwiatostanowy zakończony kwiatostanem – baldachem złożonym z 6–12 kwiatów osadzonych na kilkucentymetrowych szypułkach.
Nerina kwitnie we wrześniu. Kwiaty są różowe, nadają się na kwiat cięty.

Nerina potrzebuje stanowiska słonecznego i zacisznego. Najlepsza jest gleba średnio zwięzła, żyzna, przepuszczalna i próchniczna, o pH 6–7. Cebule neriny sadzi się do gruntu w połowie kwietnia na głębokość około 8 cm w ten sposób, aby wierzchołki cebul były widoczne. Posadzone cebule należy zabezpieczyć przed wiosennymi przymrozkami okrywając je do połowy maja np. agrowłókniną. Nerine podlewa się niezbyt obficie.
Cebule neriny należy wykopać przed jesiennymi przymrozkami. Wykopując należy zwrócić uwagę, by nie uszkodzić piętki cebulowej. Po wykopaniu cebule oczyszcza się i podsusza, po czym układa w skrzynkach przesypane trocinami lub piaskiem i tak przechowuje przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C.
Nerina rozmnaża się prze oddzielanie cebul przybyszowych.
Nerina znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Można ją też uprawiać w donicach (w pojemnikach należy sadzić ją bardzo gęsto).

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.