Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Mieczyk ogrodowy

Gladiolus × hybridus
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mieczyk to roślina bulwiasta. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści. Należy do rodziny kosaćcowatych Iridaceae.

Mieczyk - opis rośliny

Mieczyk to roślina niezimująca w gruncie. Tworzy okryte łuskami, jednoroczne bulwy. Nad starą bulwą, z której wyrosły kwiatostany i która pod koniec wegetacji zasycha, tworzy się nowa bulwa – zastępcza, a pomiędzy nimi powstają drobne bulwki przybyszowe.  Mieczyk ma łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady oraz mieczowate liście.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Mieczyk kwiat

Mieczyki kwitną od lipca do września. Pojedyncze kwiaty są duże. Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian o niezwykle bogatej gamie barw i odcieni kwiatów.
Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W ogrodach najlepiej wyglądają w grupach. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed wyłamywaniem i pokładaniem się – duże kwiatostany są ciężkie i często przechylają się, wyginają, nawet łamią. Najlepiej rośliny przywiązać do podpór.

Sadzenie i wykopywanie bulw mieczyków

Bulwy wysadza się do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw. Z bulwy wyrasta osiągająca, w zależności od odmiany, od 40 cm nawet do 150–170 cm wysokości łodyga zakończona kłosowatym kwiatostanem.

W naszym klimacie mieczyki nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać. Najlepiej zrobić to od połowy września i w październiku. Po wykopaniu należy przyciąć pędy 5–10 cm ponad bulwami. Po przesuszeniu bulwy trzeba oczyścić ze starej bulwy, resztek pędów i korzeni, oddzielić cebule przybyszowe, posortować, przejrzeć (odrzucić wszystkie z objawami chorób, miękkie, spleśniałe), ułożyć w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5–10 st. C.

>>Przeczytaj też: Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyk ogrodowy

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu, zasilaniu nawozami do roślin kwitnących oraz podlewaniu. Nie należy mieczyków podlewać mocnym strumieniem wody, bo wtedy ziemia rozmięka i rośliny mogą się przewrócić.

Mieczyki wymagają gleby próchnicznej, żyznej, o pH około 7,0, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej oraz słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rozmnaża się je za pomocą wytwarzanych przez nie bulw przybyszowych i zastępczych. Z nasion rozmnaża się mieczyki tylko w hodowli.

>>Przeczytaj też: Uprawa mieczyków w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.