Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lilia złotogłów

Lilium martagon
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilia złotogłów to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Polsce w środowisku naturalnym (m.in. na terenach górskich). Jest to jednak gatunek rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Lilia złotogłów zwykle osiąga do 1 m wysokości (maksymalnie do 1,5 m). Ma szerokie, lancetowate liście, a jej kwiatostan – grono – składa się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatów średnicy 2-4 cm. Lilia złotogłów kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają barwę różową lub białą i wydzielają intensywną woń, wabiącą motyle.

Lilia złotogłów jest łatwa w uprawie, pod warunkiem zapewnienia jej dobrych warunków. Roślina preferuje słoneczne stanowiska oraz żyzne, gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule lilii złotogłów zwykle sadzi się pod koniec września i w październiku, na głębokości 10 cm. Od wiosny roślinę warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. W razie potrzeby – szczególnie na początku lata – trzeba lilię podlewać.
Lilie złotogłów rozmnaża się przez oddzielenie cebul przybyszowych. To roślina mrozoodporna, jednakże pewnym zagrożeniem mogą być dla niej wiosenne przymrozki.

W ogrodzie lilię złotogłów wykorzystuje się do tworzenia barwnych kompozycji na rabatach. Dobrze wygląda również sadzona w wyodrębnionym miejscu na trawniku. Dawniej jej cebule wykorzystywano w kuchni. Roślinę można wykorzystywać na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.