Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lilia 'Red Sensation'

Lilium 'Red Sensation'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 90 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilia ‘Red Sensation’ to odmiana należąca do grupy lilii azjatyckich. Jest to roślina cebulowa, o cebuli złożonej z charakterystycznych łusek, należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Odmiana ta charakteryzuje się wzniesionym pokrojem pędów kwiatostanowych, które osiągają wysokość 90-120cm. Roślina może wytwarzać kilka pędów kwiatostanowych i wówczas osiąga szerokość 60-90cm.

Jej równowąskie lancetowate liście są intensywnie zielone i błyszczące, na pędach ułożone skrętolegle. Kwiaty pojedyncze, sześciopłatkowe, charakterystyczne dla gatunku, są intensywnie czerwone, lśniące i maja ten sam odcień na całej powierzchni płatków. Jedynie w zagłębieniu kielichowym widoczne sa delikatne, pojedyncze, ciemnobrązowe plamki. Kwiaty tej odmiany osiągają średnicę około 15cm. Rośliny zakwitają na przełomie czerwca i lipca, po 90-100 dniach po posadzeniu cebul.

Lilie tej odmiany, podobnie jak pozostałe, z grupy lilii azjatyckich lubią przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę. Rośliny tej odmiany są mrozoodporne i raz posadzone na odpowiednio dla nich dobranym stanowisku będą cieszyły nasze oczy przez wiele lat. Należy tez pamiętać, że nie lubią one przesadzania. Najkorzystniejsze jest dla nich słoneczne miejsce w ogrodzie, ale w lekkim półcieniu będą radzić sobie równie dobrze.

Rośliny te doskonale sprawdzą się na rabatach kwiatowych, szczególnie pięknie wyglądają sadzone w grupach po kilka - kilkanaście egzemplarzy. Mogą być również  z powodzeniem stosowane jako kwiaty cięte.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.