Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lilia himalajska

Cardiocrinum giganteum
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilia himalajska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z rejonu Himalajów, gdzie rośnie w podgórskich lasach Indii, Nepalu i Tybetu. W Polsce można ją spotkać jako roślinę ozdobną w ogrodach. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje także pod nazwą lilia olbrzymia lub lilia sercowata.

Lilia himalajska - opis

Lilia himalajska to roślina cebulowa o wzniesionym i wyprostowanym pokroju. W naszym kraju dorasta nawet do 2 m wysokości. Pęd jest sztywny i pusty w środku. Liście ciemnozielone, o kształcie sercowatym, mogą osiągać nawet 40 cm długości. Okres kwitnienia lilii himalajskiej najczęściej przypada od czerwca do sierpnia, w zależności od warunków pogodowych. Kwiaty są bardzo piękne, kremowobiałe wewnątrz czerwone, lejkowate, o szerokiej koronie, dość duże, zebrane w okazałe groniaste kwiatostany (na jednej roślinie może być nawet 20 kwiatostanów!), wydzielają przyjemny zapach. Owocem jest pojawiająca się późnym latem lub wczesną jesienią torebka, która pękając wzdłuż ukazuje płaskie, oskrzydlone, jasnobrązowe nasiona. 
Lilia himalajska tworzy bardzo duże cebule (o średnicy około 20 cm), złożone z mięsistych łusek.

Lilia himalajska - warunki uprawy

Lilia himalajska najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. W cieniu również będzie rosła, jednak zdecydowanie słabej. Ważne, aby miejsce dla lilii himalajskiej było osłonięte od przeciągów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Roślinie nie służy zalewanie, dlatego posadzenie na lekkim wzniesieniu będzie idealne (woda będzie mogła swobodnie odpływać). Lilia himalajska może przezimować w gruncie, jednak wskazane jest okrywanie jej na zimę - zdecydowanie wykluczy to ryzyko uszkodzeń mrozowych.

Lilia himalajska - pielęgnacja

Starajmy się zaraz po przekwitnięciu usuwać kwiatostany lilii himalajskiej. Roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie mineralne zarówno wieloskładnikowe, jak i organiczne. Samo wzmacnianie podłoża, np. trocinami, obniża pH gleby co pozytywnie wpływa na wzrost rośliny.
Lilia himalajska dobrze znosi przesadzanie, wręcz wskazane jest ono mniej więcej co 3-4 lata. Rozmnaża się ją przez podział cebul przybyszowych powstałych z boku cebuli właściwej, a także przez sadzonkowanie łusek cebulowych lub przez sadzonki liściowe. Możliwe jest także rozmnażanie w sposób generatywny przez wysiew nasion, jednak w domowych warunkach jest on dość skomplikowany.

Lilia himalajska - zastosowanie

Lilia himalajska doskonale sprawdza się w dużych ogrodach, gdzie ma dużą swobodę wzrostu. Dobrze prezentuje się na rabatach wieloletnich i jednorocznych. Najlepiej sadzić ją w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi, nie tylko ze względu na efektowny wygląd, ale i na piękny zapach. Nadaje sie na kwiat cięty. Mieszkańcy okolic Himalajów wytwarzają z lilii instrumenty przypominające fujarki.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.