Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Lilia Dawida

Lilium davidii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pochodzenie lilii Dawida nie do końca jest znane. Uznaje się, że jej korzenie pochodzą z zachodniej części Chin. W Polsce roślina jest znana i często sadzona w ogrodach ze względu na piękne kwiaty. Drugi człon nazwy pochodzi od misjonarza i botanika francuskiego pochodzenia, Armanda Dawida. Roślina należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).

>> Przeczytaj też: Rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie: sadzenie i pielęgnacja

Lilia Dawida - opis

Lilia Dawida to roślina cebulowa. Ma silnie wzniesiony, wyprostowany pokrój. Osiąga od 100 nawet do 150 cm wysokości. Pędy są dość sztywne. Liście w kolorze ciemnozielonym, lancetowate, wąskie, ułożone są skrętolegle na pędzie.
Główną ozdobą rośliny są kwiaty. Pojawiają się one od czerwca do lipca, zazwyczaj mają do 10 cm średnicy, są w kolorze pomarańczowym lub czerwonopomarańczowym.

Lilia Dawida - warunki uprawy

Lilia Dawida nie jest trudna w uprawie, dlatego polecana jest do uprawy dla początkujących ogrodników. Lubi miejsca słoneczne, półcieniste i ciepłe. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów pojawi się na roślinie. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dużą zaletą lilii Dawida jest jej wytrzymałość na mróz. Nie jest też podatna na choroby oraz szkodniki.

>> Nie przegap: Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Lilia Dawida - pielęgnacja

Lilia Dawida nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Warto podczas upałów podlewać regularnie rabatę z lilią. Jeśli przez wiele lat uprawiamy lilię w jednym miejscu należy raz na jakiś czas wymienić podłoże, aby nie doszło do wyczerpania składników pokarmowych w glebie. Z racji tego, że pęd kwiatowy przeważnie jest okazały, roślina wymaga podpór, aby nie doszło do połamania pędu kwiatowego.
Roślinę rozmnaża się przez podział cebul. Cebulki lilii Dawida sadzi się do gruntu jesienią, zdecydowanie głębiej niż inne gatunki lilii.

>> Przeczytaj też: Kiedy sadzić lilie. Sadzenie cebul lilii

Lilia Dawida - zastosowanie

W naturalnym środowisku lilia Dawida uprawiana była ze względu na jadalne bulwy. Roślina jest wyjątkowo ozdobna, dlatego warto posadzić ją w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Bardzo dobrze prezentuje się z innymi gatunkami lilii. Ponadto może być dobrym tłem dla innych niższych roślin.

Poznaj też inne lilie:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.