Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Lilia amazońska

Eucharis amazonica
Kategoria: Doniczkowe,Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilia amazońska pochodzi z Ameryki Południowej, w naturze można ją spotkać w Peru oraz Ekwadorze. W Polsce znana jest jako roślina doniczkowa, także pod nazwą eucharis. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Lilia amazońska - opis

Lilia amazońska jest to bylina cebulowa. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości. Ma cienkie i gładkie pędy. Ciemnozielone, błyszczące liście o języczkowym kształcie tworzą rozetą rozkładającą się  na boki. Główną ozdobą rośliny są białe kwiaty. Okres kwitnienia lilii amazońskiej przypada mniej więcej po 8 tygodniach od posadzenia cebuli. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach, przypominają kwiaty narcyza (płatki są szeroko rozłożone). Na roślinie jest ich dużo, gdy jeden przekwita, otwiera się kolejny. Długość kwitnienia zależy od warunków glebowych, średnio trwa około 3 tygodnie.

Lilia amazońska - warunki uprawne

Lilia amazońska najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ale nie w pełnym słońcu, wskazany jest delikatny półcień. Idealne warunki dla niej to 22-23 st. C, w okresie zimowym dobrze jest przenieść lilię amazońską do chłodniejszego pomieszczenia. Roślina jest wrażliwa na obniżenie temperatury poniżej 15 st. C. Gleba powinna być żyzna i przewiewna. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanka gliny i torfu z dodatkiem kompostu. Trzeba uważać na nawadnianie rośliny: zbyt obfite podlewanie może prowadzić do chorób grzybowych. Roślina nie lubi jednak przesuszania.

Lilia amazońska - pielęgnacja

Na roślinę bardzo dobrze działa nawożenie mineralne wieloskładnikowe (najlepiej zastosować nawóz do roślin doniczkowych) wykonywane od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie. Podlewamy ją regularnie, zimą częstotliwość podlewania zdecydowanie zmniejszamy. Na okres letni dobrze jest doniczkę z lilią wynieść na zewnątrz. Roślina rozmnaża się przez cebule przybyszowe.

Lilia amazońska - zastosowanie

Lilia amazońska jako roślina doniczkowa sprawdza się jako ozdoba biur, mieszkań. Jednak na okres letni z powodzeniem możemy postawić ją w ogródku, na balkonie lub tarasie. Roślina nadaje się również na kwiat cięty, w wazonie w dobrej kondycji postoi nawet do tygodnia.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.