Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Lilia

Lilium sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, biała, żółta, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilie – opis

Lilie często nazywa się królowymi letniego ogrodu. Spośród bogactwa odmian lilii łatwo można wybrać takie, które co roku będą nas cieszyć pięknymi kwiatami. Lilie nadają się do sadzenia na rabatach, w grupach na trawnikach, przy zbiornikach wodnych, są również jednymi z najpopularniejszych kwiatów ciętych.

Lilie to kwiaty cebulowe, należącymi do rodziny liliowatych Liliaceae. Znanych jest około 100 gatunków lilii. Pomimo takiej różnorodności kilka cech dla większości gatunków jest wspólnych, np. cebula zbudowana z licznych łusek, kwiat składający się z 6 płatków osadzonych w dwóch płaszczyznach, ze środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami oraz jeden większy słupek na środku.

>>Przeczytaj też: Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie

Gatunki lilii

Lilie dzieli się na następujące grupy: mieszańce azjatyckie, mieszańce martagon, mieszańce candidum, mieszańce amerykańskie, mieszańce longiflorum, mieszańce trąbkowe, mieszańce orientalne, mieszańce nie przyporządkowane do powyższych grup oraz gatunki botaniczne.
W wyniku hodowli wciąż uzyskuje się nowe mieszańce, rasy i odmiany. Znanych jest już kilka tysięcy odmian mieszańcowych, a każdego roku pojawiają się nowe.
Od niedawna istnieje możliwość uprawy mieszańców międzygrupowych, np. azjatycko-orientalnych (charakteryzują się bogactwem barw oraz łatwością w uprawie), mieszańce lilii longiflorum z orientalnymi (wielobarwne, duże, wydłużone kwiaty). Najnowszym sukcesem hodowców jest połączenie lilii orientalnych z trąbkowymi, tzw. orienty. Są łatwe w uprawie, mają duże kwiaty, licznie wyrastające z jednej łodygi. Z wymienionych grup największe znaczenie mają mieszańce azjatyckie, trąbkowe i orientalne.

>>Przeczytaj też: Lilie uprawa i odmiany. Lilie kwiaty dla wszystkich

Lilie azjatyckie

Do mieszańców azjatyckich należą mało wymagające odmiany, które kwitną od końca maja do połowy lipca. Większość z nich znakomicie znosi polskie zimy, wykazują także dużą odporność na choroby. To właśnie do tej grupy zalicza się popularną w polskich ogrodach lilię tygrysią Lilium tigrinum, dorastającą do 120–150 cm, o nakrapianych pomarańczowych kwiatach, tworzących grona. Do znanych odmian z tej grupy należą m.in. ‘Enchantment’ (pomarańczowoczerwona), ‘Connecticut King’ (cytrynowo-żółta), ‘Cyganka’ (czerwona), ‘Mount Blanc’ (kremowobiała).
Optymalne warunki uprawy dla tej grupy lilii to żyzna gleba przepuszczalna, lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Ważne, aby starannie wybrać miejsce, gdzie chcemy je posadzić, ponieważ lilie nie lubią przesadzania i najlepiej kwitną pozostawione kilka lat na tym samym miejscu. Rabata z liliami powinna być w pełnym słońcu przynajmniej kilka godzin dziennie.Lilie trąbkowe

Lilie trąbkowe

Mieszańce trąbkowe mają okazałe kwiaty o mocnym zapachu. Kwitną od końca lipca, ale zazwyczaj dopiero w drugim roku po posadzeniu. Częste przesadzanie również nie jest korzystne. Lilia królewska Lilium regale – znana piękność o pachnących kwiatach należy do tej grupy. Może ona osiągnąć nawet 2 m wysokości. Lilie trąbkowe najlepiej rosną na glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, w miejscu słonecznym lub półcienistym. Na zimę dobrze jest lekko przykryć posadzone cebulki liśćmi, korą lub słomą, trzeba też chronić młode pędy przed wiosennymi przymrozkami.

Lilie orientalne odmiany

Mieszańce orientalne to najpiękniejsze z lilii, jednak i najbardziej wymagające. Typowymi kolorami dla tej grupy jest różowy i biały w zróżnicowanym nasyceniu. Do znanych odmian tej grupy należą: ‘Cassablanca’ (biała) i ‘Jamboree’ (purpurowoczerwona). Lilie orientalne mogą przetrzymać zimę wyłącznie pod solidnym przykryciem. Najlepiej jednak na zimę cebulki wykopać i przechować w pomieszczeniu o temperaturze 2°C. Można też sadzić je w dużych pojemnikach i zimować, ustawiając w chłodnej piwnicy. Lilie orientalne są również wrażliwe na chłody i deszcze latem. Kwitną pod koniec lipca i w sierpniu. Wymagają gleby kwaśnej, torfowej. Najlepiej kwitną w miejscu lekko ocienionym.

Lilie kiedy przesadzać

Lilie to nieliczna grupa roślin cebulowych, których cebule możemy sadzić zarówno jesienią (przełom września i października) lub wiosną. Wszystko zależy od ich terminu kwitnienia. Odmiany lilii wcześnie kwitnące lepiej posadzić jesienią, aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później, możemy posadzić jeszcze wiosną, jak tylko podłoże rozmarznie, a mrozy przestaną być zagrożeniem (najczęściej w kwietniu).

>>Przeczytaj też: Które lilie trzeba wykopywać na zimę?

 

Poznaj lilie do uprawy w ogrodzie.

Białe:

Czerwone:

Pomarańczowe:

Różowe:

Żółte:

 


Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.