Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Krynka różowa

Crinum Powelli
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krynka różowa (krynia różowa) pochodzi z Południowej Afryki. W Polsce jest mało znana, może to wynikać z jej słabej odporności na mróz. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Krynka różowa - opis

Krynka różowa to roślina cebulowa o wzniesionym, kępiastym i lekko rozłożystym pokroju. Dorasta do 60-90 cm wysokości. Długie, cienkie, zielone liście przyjmują wygląd lekko stojących (nie wiszą bezwładnie na roślinie). Okres kwitnienia krynki przypada od lipca do września. Aby krynka zakwitła w naszym klimacie musi mieć zapewnione bardzo dobre warunki uprawowe. Kwiaty krynki są lejkowate, duże, białe lub różowe. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. 
Roślina jest trująca.

Krynka różowa - warunki uprawy

Krynka różowa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym. Zimą krynka woli zdecydowanie miejsce chłodniejsze, ale za to jasne. Ważne, by podłoże było dość żyzne i przepuszczalne. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego na zimę najlepiej doniczkę z krynką przenieść do pomieszczenia lub też całą roślinę w październiku wykopać.

Krynka różowa - pielęgnacja

Krynkę różową podlewa się początkowo sporadycznie, z czasem coraz częściej (podczas silnego wzrostu liści i kwitnienia). Do gruntu wysadzamy krynkę różową dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Sprzyja jej nawożenie mineralne wieloskładnikowe - latem zabieg wykonujemy nawet co dwa tygodnie. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie przez cebulki przybyszowe wyrastające z cebuli głównej.

Krynka różowa - zastosowanie

Krynka różowa bardzo dobrze sprawdza się jako dekoracja wyeksponowanej rabaty w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Można ją również sadzić wokół oczek wodnych i na skalniakach. Z racji tego, że praktyczniej uprawiać ją w pojemnikach, sprawdzi się także jako ozdoba balkonu lub tarasu.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.