Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Krokus

Crocus sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, brązowa, wielobarwna, fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Ich nazwa łacińska pochodzi od ich nazwy starogreckiej – krokos. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe.

Krokus kwiat

Krokusy zakwitają w III – czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Wąskie liście rosną silnie dopiero po kwitnieniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Krokusy - uprawa

Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Na glebie lekkiej, piaszczysto-gliniastej i jałowej przyrosty bulw są niewielkie i rośliny mogą nie zakwitnąć. Najlepiej rosną na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku.

Kiedy sadzić krokusy

Bulwy krokusów należy sadzić we IX i na początku X. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw: małe sadzimy na 5–6 cm, duże na około 8 cm. Odstęp między bulwami powinien wynosić 10–15 cm.

>>Przeczytaj też: Krokusy - wiosenne kwiaty cebulowe. Kiedy i jak sadzić krokusy

Bulwy krokusów są jednoroczne – w miejsce bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Wykopuje się je co 3–4 lata, najczęściej na początku lub w połowie VI (należy poczekać, aż liście zaczną zasychać). Po wykopaniu należy je przesuszyć w temperaturze 20–25 st. C, następnie oczyścić i oddzielić bulwy przybyszowe. Do momentu sadzenia oczyszczone bulwy przechowuje się w przewiewnym miejscu zapewniając 17–20 st. C.

Krokusy w ogrodzie
najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Sadzi się je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych. Można je także sadzić na trawnikach, pamiętając jednak o tym, aby wówczas nie kosić nisko, bo wtedy jednocześnie ścina się liście krokusów. Jest to niekorzystne, ponieważ liście rosnąc intensywnie po kwitnieniu przyczyniają się do dobrego przyrostu bulw i obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Dobrze nadają się za to do sadzenia na trawnikach uprawiane mniej intensywnie, które są koszone rzadziej i w późniejszych terminach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Nawożenie krokusów
rozpoczyna się 2–3 tygodnie po posadzeniu bulw, najlepiej mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Wiosną nawozimy 2 razy (stosując jedynie azot): pierwszy raz zaraz po pojawieniu się roślin, drugi – tuż po przekwitnięciu. Po nawożeniu rośliny trzeba obficie podlać (chyba że zapowiadane są opady deszczu).

Odmiany krokusów

Do najciekawszych odmian krokusów wielkokwiatowych należą:
- jasnoniebieski ‘Remembrance’,
- ciemnoniebieski ‘Flower Record’,
- niebieski ‘Grand Maitre’,
- jasnożółte: ‘Cream Beauty’, ‘Dorothy’,
- żółte ‘Grand Yellow’, ‘Golden Yellow’, ‘Yellow Giant’,
- biała ‘Jeanne d’Arc’,
- paskowane ‘King of Striped’, ‘Pickwick’, ‘Striped Beauty’
- żółto-brązowy ‘Zwanenburg Bronze’

Pędzenie krokusów w doniczkach


Niektóre odmiany krokusów (m.in. ‘Flower Record’, ‘Jeanne d’Arc’, ‘Pickwick’) nadają się do pędzenia, czyli do otrzymania kwitnących roślin znacznie wcześniej niż w naturze. Do tego celu należy wybrać duże, zdrowe bulwy, posadzić je w październiku do płaskich doniczek i podlać. Tak posadzone należy przechować około 10 tygodni w zacienionym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi poniżej 9 st. C. Cały czas utrzymuje się stałą wilgotność podłoża. Od końca stycznia można je przenieść do pomieszczenia o temperaturze 15–17°C. W zaciemnieniu trzyma się je do chwili, gdy pąki kwiatowe zaczną się wybarwiać. Za wcześnie przeniesione do pomieszczenia oświetlonego rośliny wytworzą wyłącznie liście.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.