Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Kosaciec żyłkowany

Iris reticulata
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina cebulowa pochodząca z Kaukazu. Należy do rodziny kosaćcowatych Iridaceae.
Cebuki irysa żyłkowanego są wydłużone i mają skórkę pokrytą siatkowato włóknem.

Kwitnie w marcu-kwietniu. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po dwa na pędzie, mają ciemnofioletową barwę. Odmiany mają kwiaty niebieskie lub fioletowe często z plamkami i cętkami. Liście są wąskie, w przekroju czwarokątne.

Kosaćce żyłkowane nadają się na rabaty złożone z niskich bylin, do ogródków skalnych, można je też sadzić grupami na trawnikach. Nadają się także do pędzenia - wtedy kwitną zimą i wczesną wiosną.

Najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, piaszczystych - wtedy nie trzeba wykopywać cebul co roku. Gdy jednak uprawiamy je na glebach cięższych należy je wykopać po kwitnieniu co roku. Wykopuje się je na początku czerwca, gdy liście są jeszcze zielone. Przechowywać należy w przewiewnych pomieszczeniach, zapewniając temperaturę 17-20°C.
Cebule sadzi się do gruntu we wrześniu-październiku, na głębokość 8-10 cm, w rozstawie 5-10 cm. Przed zimą należy okryć posadzone cebule liśćmi, torfem i stroiszem (gałęziami drzew iglastych).
Kosaćce żyłkowane rozmnaża się przez cebule przybyszowe.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.