Kosaciec holenderski (Irys holenderski) - Iris x hollandica

2021-01-26 20:30

Kosaciec holenderski (Irys holenderski) to roślina, która powstała z dwóch mieszańców z grupy Irys iphium. W Polsce uprawia się ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridacace).

Kosaciec holenderski
Autor: www.gettyimages.com Kosaciec holenderski

Spis treści

  1. Kosaciec holenderski - opis
  2. Kosaciec holenderski - warunki uprawy
  3. Kosaciec holenderski - pielęgnacja
  4. Kosaciec holenderski - zastosowanie

Kosaciec holenderski - opis

Kosaciec holenderski to bylina cebulowa (wielkość cebul 6-8 cm), o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga około 20 cm wysokości, choć są odmiany dorastające nawet do 60 cm. Pędy są sztywne i mocne, nadają roślinie smukłości. Zielone, mieczykowate liście otaczają długie pędy kwiatowe. Okres kwitnienia kosaćca holenderskiego przypada na okres wiosenno-letni i trawa od maja nawet do lipca. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, mają wzniesione pionowo do góry działki kielicha i rozchylające się na boki płatki. Kolor kwiatów może być niebieski lub niebieskofioletowy. Wewnętrzna część płatków jest zdecydowanie jaśniejsza od zewnętrznej, płatki mają żółte plamki.

Kosaciec holenderski - warunki uprawy

Kosaciec holenderski nie jest rośliną wymagającą. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, o dużej zawartości próchnicy, przewiewna, umiarkowanie wilgotna. Kosaćce nie lubią miejsc zupełnie zacienionych i bardzo wilgotnych - wtedy słabo rosną i mogą nie zakwitnąć. Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego jeśli cebulki pozostawiamy na zimę w ziemi, starajmy się je przykryć słomą lub agrowłókniną.

Kosaciec holenderski - pielęgnacja

Kosaciec holenderski bardzo lubi nawożenie biohumusem lub kompostem. Niestety, zbyt duże dawki azotu powodują choroby grzybowe u niektórych okazów. Dostarczajmy roślinie odpowiednią ilość wody, zwłaszcza w okresach wzmożonej suszy, aby nie dochodziło do wiotczenia liści i kwiatów. Irys holenderski rozmnaża się przez podział cebul przybyszowych. Cebulki sadzimy do ziemi na głębokość około 10 cm.

>>Przeczytaj też: Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie

Kosaciec holenderski - zastosowanie

Kosaciec holenderski jest to idealne uzupełnienie rabaty bylinowej lub jednorocznej. Nadaje mocny akcent kolorystyczny, dlatego lepiej zestawiać go w towarzystwie roślin zdecydowanie mniej kolorowych. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina. Nadaje się na kwiat cięty (ma dużą trwałość).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm - 60 cm
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów niebieskofioletowa
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy