Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosaciec holenderski

Iris x hollandica
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec holenderski (irys holenderski) to roślina, która powstała z dwóch mieszańców z grupy Irys iphium. W Polsce uprawia się ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridacace).

>>Przeczytaj też: Kosaćce: najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie

Kosaciec holenderski - opis

Kosaciec holenderski to bylina cebulowa (wielkość cebul 6-8 cm), o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga około 20 cm wysokości, choć są odmiany dorastające nawet do 60 cm. Pędy są sztywne i mocne, nadają roślinie smukłości. Zielone, mieczykowate liście otaczają długie pędy kwiatowe. Okres kwitnienia kosaćca holenderskiego przypada na okres wiosenno-letni i trawa od maja nawet do lipca. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, mają wzniesione pionowo do góry działki kielicha i rozchylające się na boki płatki. Kolor kwiatów może być niebieski lub niebieskofioletowy. Wewnętrzna część płatków jest zdecydowanie jaśniejsza od zewnętrznej, płatki mają żółte plamki.

Kosaciec holenderski - warunki uprawy

Kosaciec holenderski nie jest rośliną wymagającą. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, o dużej zawartości próchnicy, przewiewna, umiarkowanie wilgotna. Kosaćce nie lubią miejsc zupełnie zacienionych i bardzo wilgotnych - wtedy słabo rosną i mogą nie zakwitnąć. Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego jeśli cebulki pozostawiamy na zimę w ziemi, starajmy się je przykryć słomą lub agrowłókniną.

Kosaciec holenderski - pielęgnacja

Kosaciec holenderski bardzo lubi nawożenie biohumusem lub kompostem. Niestety, zbyt duże dawki azotu powodują choroby grzybowe u niektórych okazów. Dostarczajmy roślinie odpowiednią ilość wody, zwłaszcza w okresach wzmożonej suszy, aby nie dochodziło do wiotczenia liści i kwiatów.
Irys holenderski rozmnaża się przez podział cebul przybyszowych. Cebulki sadzimy do ziemi na głębokość około 10 cm.

>>Przeczytaj też: Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie

Kosaciec holenderski - zastosowanie

Kosaciec holenderski jest to idealne uzupełnienie rabaty bylinowej lub jednorocznej. Nadaje mocny akcent kolorystyczny, dlatego lepiej zestawiać go w towarzystwie roślin zdecydowanie mniej kolorowych. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina. Nadaje się na kwiat cięty (ma dużą trwałość).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.