Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kamasja Leichtlina

Camassia leichtlinii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kamasja Leichtlina należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana z uprawy.
Kamasja Leichtlina to roślina cebulowa dorastająca do 120 cm wysokości. Jej liście są długie, równowąskie, wzniesione ku górze. Kamasja Leichtlina zakwita pod koniec wiosny – zwykle w czerwcu. Kwiaty są gwiazdowate, zebrane w długie grona. Mają barwę białą, niebieską lub liliową. Dojrzewają stopniowo począwszy od podstawy pędu. Kamasja Leichtlina to roślina miododajna.

Kamasję Leichtlina zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Cebule sadzi się we wrześniu na głębokości 8-15 cm. W chłodniejszych rejonach Polski stanowiska zaleca się okryć przed nadejściem mrozów. Wiosną roślinę można dokarmić, np. nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. W okresie bezdeszczowym wymaga podlewania.
Po przekwitnięciu cebule trzeba wykopać (najczęściej robi się to w lipcu), wysuszyć i przenieść do pomieszczenia. Kamasję można łatwo rozmnażać przez oddzielenie cebul przybyszowych. Czasem jest niszczona przez gryzonie lub szkodniki glebowe (turkucie, drutowce).

Kamasję Leichtlina można wykorzystywać do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach i murach. Można ją komponować w obrębie gatunku, np.: łącząc odmiany kwitnące na biało i niebiesko. To roślina jadalna, w Polsce jednak bez większego znaczenia kulinarnego.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.