Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Kamasja Kusika

Camassia cusickii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kamasja Kusika swoje korzenie ma w Ameryce Północnej oraz Południowej. W Polsce jest mało znana, można ją spotkać tylko u kolekcjonerów lub w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Kamasja Kusika - opis

Kamasja Kusika to bylina cebulowa. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój i zielone, dość sztywne pędy. Osiąga od 80 d 100 cm wysokości. Roślina tworzy rozetę sztywnych, lancetowatych, długich (nawet do 50 cm), zielonych liści. Największą ozdobą rośliny są liliowe, niebieskie lub niebieskofioletowe kwiaty, które pojawiają się od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są w długie grona umieszczone na szczytach pędów kwitostanowych. Cały kwiatostan składa się z kilkudziesięciu kwiatów. Latem pojawiają się na roślinie owoce - owalne torebki, wewnątrz których znajdują się liczne nasiona.

>> Przeczytaj też: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych

Kamasja Kusika - warunki uprawy i pielęgnacja

Kamasja Kusika lubi miejsca zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Podłoże powinno być dość żyzne, przepuszczalne i wilgotne (ale nie podmokłe), choć na słabszych glebach roślina również sobie poradzi. Kamasja jest odporna na mróz, jednak w chłodniejszych rejonach kraju warto ją okrywać na zimę. Cebule kamasji Kusika to przysmak turkucia podjadka oraz nornice.
Rośliny po kwitnięciu przycinamy (chyba że chcemy uzyskać nasiona) i zmniejszamy częstotliwość podlewania. W lipcu wykopujemy cebule i przechowujemy je w pomieszczeniu z dobrą wentylacją aż do jesieni. Sadzimy je do gruntu we wrześniu, na głębokość około 10 cm. Można też nie wykopywać cebul co roku, tylko co 2-3 lata, rozdzielając nowo powstałe cebulki przybyszone. W chłodniejszych rejonach Polski rabaty z posadzonymi cebulami lepiej okrywać na zimę.
Kamasja Kusika dobrze reaguje na nawożenie, zarówno mineralne, jak i organiczne, zwłaszcza stosowane wiosną. Przez cały okres wegetacji roślinę należy podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Im mniej wody dostarczamy roślinie tym słabej będzie ona kwitła.
Kamasję rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul przybyszowych (takie okazy kwitną po 2-3 latach). Można również roślinę rozmnażać generatywnie z nasion jednak wtedy do kwitnięcia dochodzi po 3-5 latach.

Kamasja Kusika - zastosowanie

Kamasja Kusika najlepiej wygląda posadzona w grupach - tworzy wtedy jednobarwną łąkę w stylu naturalistycznym. Roślina jest doskonałym uzupełnieniem rabaty bylinowej czy jednorocznej.  Ładnie wygląda posadzona w sąsiedztwie wody i na rabatach z innymi wiosennymi bylinami. Ze względu na ogromną ozdobę kwiatów warto sadzić kamasje w miejscu widocznym. Niestety, roślina nie nadaje się na kwiat cięty - szybko więdnie i traci wybarwienie kwiatów.

Poznaj też kamasję Leichtlina

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.