Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Ismena

Hymenocallis festalis
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 45 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ismena jest byliną cebulową z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Roślina osiąga 45–70 cm wysokości. Ma długie, ciemnozielone i sztywne liście.

Ismena kwiat

Ismena kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Na wysokim pędzie pojawiają się duże kwiaty, o oryginalnej budowie z rurkowatym przykoronkiem, białego lub żółtawego koloru. Na łodydze znajduje się 3–6 pojedynczych kwiatów zebranych w baldach.

Ismena - uprawa

Cebule ismeny sadzi się do gruntu wiosną (od kwietnia do maja), do gleby żyznej i wilgotnej. Cebule sadzi się na głębokość około 10 cm, odległość między cebulami – około 12 cm.
Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Ważne, aby systematycznie i obficie podlewać roślinę.

Ismena nie zimuje w gruncie. Cebule należy wykopać jesienią (nawet wtedy, gdy rośliny są jeszcze zielone) i przechować do wiosny w chłodnej piwnicy. Rozmnaża się ją przez oddzielanie cebul przybyszowych.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Ismena - zastosowanie

Ismeny bardzo ładnie prezentują się w ogrodzie posadzone w grupie. Doskonale nadają się także do uprawy pojemnikowej - można je sadzić w donicach ustawianych na balkonach i tarasach.

Poznaj inne byliny cebulowe niezimujące w gruncie:

 

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.