Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Iksja

Ixiai
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Iksja pochodzi z południowej Afryki. W Polce można ja spotkać zwłaszcza w starych ogrodach.  Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Inna nazwa rośliny to lepniczka.

>>Przeczytaj też: 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Iksja - opis

Iksja to bylina bulwiasta o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Łodygi są cienkie, liście wąskie i mieczykowate, zielone. Wewnątrz rośliny znajduje się kleisty sok.

Iksja kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty mają gwiazdkowaty kształt, są osadzone na cienkich szypułkach, w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe, białe, różowe lub czerwone z kontrastującym ciemnym oczkiem.
Ciekawe odmiany:

  • 'Nelson' – kwiaty białe z ciemnoczerwonym wzorkiem,
  • 'Afterglow' – kwiaty pomarańczowe z ciemnoczerwonym oczkiem,
  • 'Rose Emperon' – duże, różowe kwiaty.

Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja

Iksja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ważne, by podłoże było żyzne i dobrze przekopane. Roślina nie jest odporna na mrozy, dlatego wymaga ściółkowania na zimę.
Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu iksji. Warto raz w sezonie wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem, aby skłonić ją do lepszego kwitnienia. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział bulw. Najlepiej ten zabieg wykonywać w maju (po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Iksja - zastosowanie

Iksja bardzo ładnie prezentuje się na rabacie z innymi roślinami cebulowymi, na przykład z tulipanami czy mieczykami. Najlepiej sadzić ją w grupach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Iksja doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Iksję można wykorzystywać na kwiaty cięte, długo utrzymuje się w wazonie w dobrej kondycji.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe: jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.