Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Hiacyntowiec dzwonkowaty

Hyacinthoides hipanica
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hiacyntowiec dzwonkowaty, nazywany również hiszpańskim dzwonkiem, to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Zwykle osiąga 25-50 cm wysokości. Tworzy długi pęd kwiatostanowy, na którym wyrasta od 4 do 20 kwiatów pojedynczych o dzwonkowatym kształcie i fioletowej, różowej bądź białej barwie.
Hiacyntowiec dzwonkowaty kwitnie od maja do czerwca. Liście są jasnozielone, długie (do 50 cm), bardzo wąskie. Wraz ze wzrostem rośliny stopniowo pokładają się.

Hiacyntowiec dzwonkowaty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Jak wiele innych roślin cebulowych toleruje półcień, jednak wtedy kwitnie mniej obficie. Optymalne dla niego podłoże jest żyzne, próchnicze, przepuszczalne (zapobiega to gniciu cebul), umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Uprawiając tę roślinę, warto wzbogacać glebę kompostem lub innym nawozem organicznym. Podlewanie z reguły nie jest konieczne, gdyż nadziemna część rośliny w okresie największych susz (lata) zanika.

Hiacyntowiec dzwonkowaty rzadko choruje, w niesprzyjających warunkach może pojawić się jednak szara pleśń lub zgnilizna korzeni. Gatunek ten najłatwiej rozmnożyć przez oddzielanie małych cebul przybyszowych. Cebule najczęściej sadzi się jesienią. Zwykle zakwitają po 2-3 latach. Roślina jest mrozoodporna.

Hiacyntowiec dzwonkowatyy najlepiej sadzić na rabatach w kompozycjach z innymi późnowiosennymi roślinami. Dobrze wygląda uprawiana na tle drzew i krzewów lub na trawniku. Nadaje się na kwiat cięty.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.