Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Hiacynt

Hyacinthus sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hiacynt pochodzi z Azji Mniejszej. W Polsce uprawiany jest hiacynt wschodni Hyacinthus orientalis.

Kwiaty hiacyntów o barwie czerwonej, różowej, pomarańczowej, łososiowej, żółtej, fioletowej, białej, niebieskiej. Zapach hiacynta jest dość intensywny, określany często jako mocny i ciężki (dla niektórych drażniący).

Hiacynt barwy kwiatów

Uprawianych jest około 100 odmian hiacyntów. Hiacynt fioletowy cieszy się największym powodzeniem, np. ‘Blue Jacket’, ‘Delft Blue’. Cenione są także różowe, np. ‘Anna Marie’, ‘Fondant’, ‘Lady Derby’, ‘Pink Pearl’, ‘Splendid Cornelia’. Z odmian o innych barwach popularne są np. purpurowofioletowy ‘Amethyst’, karminowy ‘Jan Bos’, żółty ‘City of Haarlem’, łososiowopomarańczowy ‘Gypsy Queen’. Hiacynt biały jest nieco mniej poszukiwany, np. ‘Carnegie’, ‘L’Innocence’, ‘White Pearl’. Rarytasem są odmiany o kwiatach pełnych, np. jasnoróżowy ‘Chestnut Flower’, niebieski ‘General Köhler’, karminowy ‘Hollyhock’, biały ‘Madame Sophie’.

>>Przeczytaj też: Hiacynty: rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Hiacynt wschodni – uprawa

Hiacynty lubią lekkie, przepuszczalne, żyzne podłoże o odczynie obojętnym, choć rośliny te tolerują prawie wszystkie gleby z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Stanowisko powinno być nasłonecznione, ale dopuszczalne jest lekko zacienione. Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry. Zimą cebule najlepiej okryć (np. słomą), bowiem hiacynty są dość wrażliwe na mróz. Wiosną po rozpoczęciu wzrostu należy zastosować nawożenie saletrą amonową, a po 2–3 tygodniach mieszanką wieloskładnikową. Podczas suchej wiosny rośliny trzeba podlewać. Hiacynty kwitną od IV do V. Po kwitnieniu warto usunąć uschnięte kwiaty, aby nie zawiązywały się nasiona osłabiające przyrost cebul.

Kupując cebule hiacyntów należy pamiętać, że jedynie ze zdrowej cebuli wyrośnie okazały kwiat. Dlatego nie należy wybierać cebul uszkodzonych, o zbutwiałym zapachu, z nalotem pleśni, pomarszczonych, z suchą skórką i przebarwieniami, a także już kiełkujących. Podczas przechowywania cebul trzeba je systematycznie przeglądać i usuwać te, które wykazują objawy chorób (okrągłe, żółtobrązowe plamy pod łuską okrywającą mogą być oznaką szarej pleśni; małe, jasnobrązowe punkty zlewające się w większe plamy i towarzyszący im często gumowaty wyciek to objawy suchej zgnilizny). Przed sadzeniem warto cebule zaprawić środkiem grzybobójczym.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować hiacynty w doniczce?

Hiacynty mogą pozostawać na jednym miejscu 3–4 lata. Jednak ze względu na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych korzystniejsze jest coroczne ich wykopywanie na początku lata i jesienne sadzenie w inne, żyzne miejsce. Cebule po wykopaniu z ziemi pod koniec VI (gdy zaczynają zasychać liście) należy osuszyć i przechować w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu. Do gruntu wysadza się je na przełomie IX i X. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Rozstawa sadzenia jest zależna od wielkości cebul: hiacynty o średnicy cebul powyżej 14 cm sadzi się w odstępach 18–20 cm, o średnicy 12–14 cm w odstępach 15 cm, o średnicy 10–12 cm w odstępach 8 cm, o średnicy 6–10 cm w odległości 4 cm.

>>Obejrzyj film: Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.