Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Frezja ogrodowa

Freesia hybrida
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Frezja ogrodowa pochodzi z Afryki (z Przylądka Dobrej Nadziei). W Polsce jest to znana roślina o ozdobnych kwiatach, wykorzystywana w bukieciarstwie. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Frezja ogrodowa - opis

Frezja ogrodowa to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie. Pokrój rośliny jest luźny, wzniesiony. Frezja osiąga 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana, liście wąskie, mieczowate i sztywne w kolorze ciemnozielonym. Jeżeli cebule wysadzamy tuż po pierwszych przymrozkach to wtedy okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Jeżeli roślinę uprawiamy w warunkach szklarniowych może kwitnąć nawet cały rok.
Kwiaty frezji są bardzo dekoracyjne, mają dzwonkowaty kształt i bardzo przyjemnie pachną. Są zebrane w groniasty kwiatostan, łukowato wygięty. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Bulwy frezji są jasnobrązowe, małe, podłużne.

Ciekawe odmiany frezji:

  • 'Magic' – odmiana o białych kwiatach
  • 'Micheli'- odmiana o czerwonych kwiatach
  • 'Super Freesia' – odmiana o różnobarwnych kwiatach

Frezja ogrodowa - warunki uprawy

Frezja ogrodowa jest polecana dla bardziej doświadczonych ogrodników, gdyż nie jest prosta w uprawie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, półcień może być brany pod uwagę tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Gleba powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Frezja jest wrażliwa na przymrozki, wiatry oraz na niedobór wody.

Frezja ogrodowa - pielęgnacja

Frezje należy w ciągu całego okresu wegetacji regularnie podlewać. Od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do kwitnienia roślinę należy zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Wysokie pędy frezji wymagają podpór. Należy o tym pamiętać, gdyż roślina dość szybko może się połamać.
Frezja nie zimuje w gruncie, jej bulwy należy wykopać z ogrodu w październiku. Po wykopaniu trzeba je oczyścić z ziemi i przechować w chłodnym (15-17 st. C) i ciemnym miejscu do wiosny. Warto każdego roku sadzić bulwy frezji w innym miejscu - w ten sposób zminimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób. Frezję rozmnaża się przez podział bulw lub przez nasiona (ten sposób jest jednak dość kłopotliwy).

Frezja ogrodowa - zastosowanie

Frezja ogrodowa to idealna roślina na obwódki, rabaty cebulowe i do ogrodów skalnych. Jednak frezje przede wszystkim uprawia się na kwiat cięty - charakteryzuje się dużą trwałością i znakomicie nadaje do kompozycje z innymi kwiatami. Ponieważ kwiaty frezji mają przyjemny zapach, dobrze sadzić je w okolicy okien czy przy tarasie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.