Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Czosnek południowy = złocisty

Allium moly
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek południowy, znany też jako czosnek złocisty, to zimująca w gruncie bylina cebulowa z rodziny czosnkowatych (Allioideae). Pochodzi z Europy Południowej. To jeden z najniższych gatunków ozdobnych czosnków – dorasta zaledwie do 30 cm wysokości. Częścią podziemną rośliny jest cebula (średnicy około 5 cm), z której wyrastają podłużne, szarozielone liście oraz pęd kwiatostanowy. Ozdobą rośliny są drobne, intensywnie żółte kwiaty zebrane na szczycie pędu w gęste baldachy (średnicy do 10 cm). Czosnek południowy kwitnie w maju (od połowy miesiąca) i czerwcu. Po przekwitnięciu liście żółkną i zasychają.
Cała roślina charakterystycznie pachnie.

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek południowy – uprawa i pielęgnacja

Czosnek południowy należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, na stanowisku słonecznym (tu kwitnie najobficiej), ewentualnie półcienistym. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna (najlepiej z drenażem), bogata w wapń.
Roślina nie znosi zalegającej w glebie wody, szczególnie w okresie spoczynku. W czasie suszy konieczne jest podlewanie.

Cebule czosnku złocistego sadzi się do gruntu we wrześniu lub październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości, w odległości 8–10 cm od siebie. Cebule zimują w gruncie. Co kilka lat – w lipcu–sierpniu (po zaschnięciu liści) – cebule należy wykopać, przesuszyć, oczyścić, oddzielić małe cebulki przybyszowe od cebuli matecznej, przechować w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej i posadzić na nowe miejsce w październiku.

Przed kwitnieniem warto zasilać raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących. Nawożenie przerywamy po pojawieniu się pączków kwiatowych.

Czosnek złocisty jest mrozoodporny, choć może przemarzać w bezśnieżne zimy. Dlatego warto przykryć go na zimę warstwą liści lub słomy albo gałązkami drzew iglastych.
Czosnek południowy rozmnaża się przez wysiew nasion (bezpośrednio po ich zebraniu) lub przez cebule przybyszowe.

Czosnek złocisty – zastosowanie

Czosnek złocisty to doskonała roślina na skalniaki, rabaty i kwietniki, szczególnie skomponowane z niskich bylin (także cebulowych). Nadaje się także do uprawy w pojemnikach oraz na kwiat cięty (trwałość – do 3 tygodni). Najlepiej prezentuje się posadzony w grupach. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Można go sadzić pod drzewami i krzewami.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.