Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Czosnek karatawski

Allium karataviense
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek karatawski to niewysoka, ozdobna bylina cebulowa pochodzącą z Azji. Otrzymał nazwę od pasma górskiego Kara Tau w Kazachstanie, gdzie został znaleziony po raz pierwszy. W Europie jego uprawa znana jest od 1878 r.

Czosnek karatawski - opis

Z dużych cebul czosnku karatawskiego wyrastają dwa, rzadziej trzy eliptyczne i lejkowato ułożone liście o końcach lekko podwiniętych do środka. Mięsiste liście barwy niebieskozielonej z czerwoną obwódką mają metaliczny połysk i długo pozostają dekoracyjne, nawet po przekwitnięciu kwiatów.
Czosnek karatawski przede wszystkim zachwyca regularnie okrągłymi kwiatostanami. Na sztywnych łodygach 15-25 cm wysokości rozkwitają kuliste kwiatostany o średnicy 5-7 cm, złożone z drobniutkich, szarobiałych kwiatków. Płatki kwiatków ozdobione są różowym paskiem po środku. Kwitnienie czosnku karatawskiego przypada na maj i czerwiec. Kwiaty są na początku szarobiałe, z czasem rozkwitania różowieją.

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek karatawski - uprawa

Czosnek karatawski jest całkowicie mrozoodporny. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie ma dużych wymagań co do wilgotności gleby. Latem należy go regularnie podlewać, niezbyt obficie, by nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Gleba powinna być przepuszczalna, spulchniona i bogata w wapń. Wiosną czosnek karatawski możemy zasilić nawozem wieloskładnikowym  w dawce 20 g/m3. Cebule czosnku karatawskiego sadzi się jesienią (wrzesień-październik) na głębokość 15-20 cm, w rozstawie co 20 cm. Raz posadzony czosnek karatawski może rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu, jednak zaleca się zmianę jego stanowiska co 3-4 lata. Wtedy też  możemy przeprowadzić rozmnażanie rośliny przez podział cebul. Rozmnażanie przeprowadzamy latem po przekwitnięciu i uschnięciu liści. Od cebuli głównej oddziela się cebule przybyszowe, które następnie oczyszcza się i przechowuje w suchym i ciemnym miejscu. Na jesieni sadzimy cebule do gruntu. Kwitnienie z cebul przybyszowych następuje po 2-3 latach. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, aby nie osłabiać cebul. Czosnek karatawski można też rozmnażać przez nasiona, ale jest to sposób bardziej czasochłonny.

Czosnek karatawski - zastosowanie

Ze względu na wręcz idealny kulisty kształt kwiatów, warto eksponować czosnek karatawski umieszczając go na pierwszym planie rabaty. Można posadzić go pojedynczo lub komponować w małych grupach po 3-5 sztuki lub tworzyć z niego obwódki. Czosnek karatawski ze względu na niewielkie wymagania siedliskowe szczególnie polecany jest na skalniaki bądź do alpinarium.
Czosnek karatawski sadzi się także na rabatach naturalistycznych, np. żwirowych, w kompozycji z innymi gatunkami czosnków ozdobnych czy z niskimi odmianami traw ozdobnych, np. z kostrzewami czy turzycami. Dobrze prezentuje się posadzony na trawniku lub w pojemnikach czy skrzynkach balkonowych z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi takimi jak tulipany, hiacynty czy narcyzy.

Czosnek karatawski jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły i motyle. Jego  lekko cebulowy zapach odstrasza szkodniki, co jest szczególnie korzystne dla roślin posadzonych w jego sąsiedztwie. Zarówno kwiatostany, jak i owocostany czosnku karatawskiego można ścinać i układać w bukiety, które długo postoją w wazonie. Czosnek karatawski dostępny jest także w odmianach: ‘Red Globe’ o prawie purpurowych kwiatach czy ‘Ivory Queen’ o kwiatach barwy czysto białej.

Poznaj inne czosnki ozdobne:

 

Tekst: Z.B.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.