Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

Allium christophii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek białawy, nazywany również czosnkiem Krzysztofa, to bardzo atrakcyjna bylina ogrodowa, której główną ozdobą są okazałe, okrągłe kwiatostany, rozwijające się na roślinie wczesnym latem (w czerwcu i lipcu). Każdy kwiatostan składa się z dużej liczby (50-80) małych, gwiazdkowych kwiatów w kolorze liliowym lub purpurowym, tworzących okrągłą kulę średnicy 20-30 cm. Kwiatostany pojawiają się na szczycie bezlistnego, długiego (30-50 cm), obłego, pękatego i sztywnego pędu, który wyrasta z środkowej części rozety liściowej. Kwiaty czosnku białawego są miododajne i przyciągają liczne owady zapylające.
Czosnek białawy wytwarza dość długie, płaskie, ostro zakończone liście, których zewnętrzna strona jest gładka i zielona, natomiast spód pokryty białymi włoskami. Liście nie mają większych walorów dekoracyjnych i zamierają podczas kwitnienia. Z tego względu czosnek białawy najlepiej sadzić wśród innych roślin, których liście osłonią puste miejsca po przekwitającym czosnku.

Czosnek białawy - uprawa i rozmnażanie

Czosnek białawy rozmnaża się za pomocą nasion wysiewanych wczesną wiosną lub cebulek przybyszowych pozyskiwanych jesienią.
Czosnek białawy nie jest rośliną trudną w uprawie, ale wymaga dość szczególnych warunków siedliskowych. Aby mógł się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć oczekuje słonecznego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Z tego względu znakomicie nadaje się do sadzenia w ogródkach skalnych oraz na słonecznych rabatach bylinowych. Najlepiej prezentuje się w niewielkich, jednogatunkowych grupach.

Czosnek białawy można uprawiać w pojemnikach. Jego okazałe kwiatostany nadają się również na kwiat cięty oraz na suche bukiety.

Najpoważniejszymi zagrożeniami dla upraw czosnku białawego mogą być gryzonie, uszkadzające podziemne części rośliny oraz choroby grzybowe, które mogą pojawić się na zbyt wilgotnych stanowiskach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.